Zamknij

Ksawery Masiuk jednak z brązem. Potężne zamieszanie na mistrzostwach świata

25.06.2022 20:56

Ksawery Masiuk zdobył jednak brązowy, a nie srebrny medal mistrzostw świata w pływaniu na 50 metrów stylem grzbietowym. Sędziowie budapesztańskiej imprezy zdecydowali bowiem ostatecznie cofnąć dyskwalifikacje Amerykaninowi Justinowi Ressowi, któremu przyznano złoty medal.

Ksawery Masiuk
fot. ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Po cofnięciu dyskwalifikacji Amerykanina Justina Ressa, któremu przyznano złoty medal mistrzostw świata w pływaniu na 50 m stylem grzbietowym, z drugiego na trzecie miejsce spadł Ksawery Masiuk. Polak wyjedzie zatem z Budapesztu z brązowym, a nie srebrnym krążkiem.

Masiuk przepłynął długość basenu w czasie 24,49, o jedną setną sekundy gorszym od rekordu kraju, który 17-letni Polak ustanowił w piątkowe popołudnie. Wyprzedzili go Ress - 24,12 oraz jego rodak Hunter Armstrong - 24,14.

Ksawery Masiuk jednak z brązem

Początkowo Ressa zdyskwalifikowano, ponieważ zdaniem sędziów całe jego ciało było pod wodą w momencie, gdy dopłynął do mety. Podczas dekoracji Armstrong stanął na najwyższym, a Masiuk - na środkowym stopniu podium.

Jednak kilkadziesiąt minut później uwzględniono protest amerykańskiej ekipy i ponownie zmieniono wyniki. "Jedynka" widnieje teraz obok nazwiska Ressa, a według Amerykańskiej Federacji Pływackiej Armstrong już przekazał złoty medal koledze z reprezentacji. Sam otrzyma srebro, a Polak "zabierze" brąz początkowo przyznany Włochowi Thomasowi Cecconowi - 24,51.

Biało-czerwoni zakończyli udział w zawodach w stolicy Węgier z jednym srebrnym i jednym brązowym medalem. Drugie miejsce na 50 m stylem dowolnym zajęła Katarzyna Wasick.

loader

RadioZET.pl/PAP