Zamknij

PGE Narodowy to dopiero początek. Te stadiony zostaną szpitalami polowymi

19.10.2020 19:42

Jeszcze w tym tygodniu na terenie PGE Narodowego ma powstać tymczasowy szpital polowy dla zakażonych koronawirusem. Okazuje się, że kolejne hale i stadiony w innych miastach w Polsce również mają zostać do tego wykorzystane. W tej chwili trwają negocjacje w kwestii tego, na których obiektach mają pojawić się szpitale.

Stadion Miejski we Wrocławiu
fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER

Szpital polowy dla osób zakażonych koronawirusem powstanie na PGE Narodowym w Warszawie. W sobotę premier Mateusz Morawiecki zlecił przygotowanie obiektu, a w poniedziałek w gościu Radia ZET, tę informację potwierdził Michał Dworczyk.

- To nie jest szpital polowy. Jeśli chcemy być precyzyjni, jest to jeden ze szpitali tymczasowych – zaznaczał w rozmowie z Beatą Lubecką szef KPRM.

Zmiany na PGE Narodowym. Stadion rezygnuje z części aktywności

Szpital nie znajdzie się na płycie PGE Narodowego, a w pomieszczeniach konferencyjnych, gdzie w sumie ma pomieścić 500 łóżek, w tym 50 OIOM-owych z możliwością powiększenia do tysiąca. Pierwsze 250 łóżek ma być gotowych już pod koniec tego tygodnia. Dodatkowo w poniedziałek, minister zdrowia – Adam Niedzielski zapowiedział, że szpitale tymczasowe powstaną w każdym mieście wojewódzkim.

Koronawirus: Łódzkie hale i stadiony szpitalami polowymi?

W Łodzi, prezydent miasta Hanna Zdanowska zapowiedziała, że potencjalnym szpitalem mogą zostać stadiony miejskie (Widzewa i ŁKS-u), Atlas Arena czy hale EXPO. W rozmowie z serwisem sport.pl. dyrektor techniczny Miejskiej Areny Kultury i Sportu w Łodzi, Roman Lewandowski przyznał, że stadiony to krok ostateczny. Na tę chwilę ustalana jest kolejność pierwszeństwa obiektów, gdzie łódzkie hale są brane pod uwagę jako pierwsze.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym jeszcze w tym tygodniu

- Stadiony miałaby zostać izolatoriami, a szpitalami hala Atlas Arena i EXPO. Szpitale na stadionach to ostateczny krok. Obie łódzkie hale są brane pod uwagę jako pierwsze, stadiony to dopiero trzeci wybór– mówił.

W każdej części Polski trwają rozmowy w sprawie obiektów, które mają być zmienione w szpitale tymczasowe. W przypadku Krakowa rozważana jest hala EXPO, a nie Tauron Arena. Jeżeli chodzi o województwo śląskie, to według portalu sport.pl, katowicki Spodek nie otrzymał oficjalnej informacji o budowie takiego szpitala. Jednak nieoficjalnie mówi się o tym, że szpitale tymczasowe zostaną stworzone w hali Arena Gliwice, Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, a nawet na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jednak ten ostatni to najmniej prawdopodobna lokalizacja z powodu trudnego dostępu i wysokich kosztów pochłaniających miasteczko namiotowe.

Szpitale tymczasowe w każdym województwie. Minister zdrowia wskazał miasta 

Szpitale polowe w Polsce: Trzy obiekty we Wrocławiu

Jak donosi WP SportoweFakty, na Dolnym Śląsku wojewoda razem z władzami Ministerstwa Zdrowia rozważają trzy obiekty: Stadion Miejski, Halę Stulecia i Halę Orbita. Najbliżej jest do stworzenia szpitala w Hali Stulecia, która jest dużo większa od Orbity i na niej nie odbywają się żadne sportowe imprezy. W przypadku Hali Orbita rywalizują m.in. siatkarze.

Stadion Miejski jest ostatecznością, gdyż na tym obiekcie na co dzień grają piłkarze Śląska Wrocław. Poza tym loża stadionu nie byłaby w stanie pomieścić tylu chorych, ilu PGE Narodowy w Warszawie.

W różnych miejscach świata wykorzystywano stadiony do budowania szpitali. W Brazylii na słynnej Maracanie zamontowano 400 łóżek. Na obiekcie w walijskim Cardiff, na którym trzy lata temu odbył się finał Ligi Mistrzów pomieścił ich aż 2000. Z kolei stadion Realu Madryt – Santiago Bernabeu posłużył jako magazyn materiałów sanitarnych do walki z koronawirusem.

RadioZET.pl/sport.pl, wp.pl