Zamknij

Komisja ds. pedofilii interweniuje ws. trenera z Łomianek. Będzie kontrola

26.08.2021 15:32
Komisja ds. pedofilii zbada sprawę trenera ze szkoły sportowej w Łomiankach
fot. Piotr Molecki/East News

Państwowa Komisja ds. Pedofili nie będzie bezczynna i zajmie się sprawą byłego trenera szkoły sportowej z Łomianek - powiedziała wiceprzewodnicząca tej komisji Barbara Chrobak. "Po przeczytaniu tekstu dziękowałam Bogu, że moja córka nie musiała przez coś takiego przechodzić" - dodała.

W obszernej publikacji dziennikarze wp.pl ujawnili w czwartek relacje kilkunastu koszykarek, które oskarżają znanego trenera o znęcanie się psychiczne. Z zeznań tych wynika, że szkoleniowiec miał też dopuszczać się molestowania seksualnego. Chodzi o byłe uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach. Trener, odpowiadając na pytania portalu stanowczo zaprzeczył oskarżeniom.

Do tych doniesień w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniosła się wiceprzewodnicząca Państwowej Komisji ds. Pedofilii Barbara Chrobak. Zapewniła, że komisja "zajmie się tą sprawą i nie będzie bezczynna wobec takich czynów". "Ofiarami w tym przypadku mogły też być dziewczynki poniżej 15. roku życia, dlatego ta sprawa będzie w zainteresowaniu komisji. Zwrócimy się do prokuratury, czy prowadzone jest w tej sprawie postępowanie, jakie czynności są prowadzone i czy pokrzywdzone miały poniżej 15. roku życia" - powiedziała.

Komisja ds. pedofilii zajmie się szkołą sportową z Łomianek. "Zwrócimy się do prokuratury"

Chrobak nie wykluczyła, że jeżeli w tej sprawie nie jest prowadzone żadne postępowanie to komisja zgodnie z uprawnieniami skieruje do prokuratury zawiadomienie. "Tam gdzie ofiarami są dzieci, tam jest komisja" - dodała.

"Po przeczytaniu tego tekstu dziękowałam Bogu, że moja córka, która trenowała piłkę ręczną, nie musiała przez coś takiego przechodzić. Współczuję tym dzieciom i ich rodzicom, którzy zawierzyli trenerom oddając dzieci pod ich opiekę" - mówiła Chrobak. Zaznaczyła też, że przypadek opisany przez portal nie jest odosobniony. "To jest bardzo duży problem. My w Komisji również mamy przypadki dotyczące trenerów. A trenerzy często spełniają rolę drugich rodziców" - wskazała.

Komisja ds. pedofilii zbada sprawę szkoły z Łomianek

Wiceprzewodnicząca Komisji zwróciła uwagę, że ofiary molestowania przez trenerów często ujawniają bolesną prawdę dopiero po wielu latach. "Dzieci uprawiające sport nie mają odwagi powiedzieć o takich sytuacjach, bo trener nie weźmie ich wtedy do drużyny i nie będą mogły trenować. Pamiętajmy, że dla tych dzieci sport, to nie tylko ich hobby, pasja, to jest cel życiowy" - powiedziała Chrobak.

Z publikacji wp.pl wynika, że o przypadkach przemocy psychicznej lub molestowania przez trenera opowiedziało 16 kobiet, z których dwie poprosiły później o niecytowanie ich wypowiedzi. "Często wybierał dziewczyny z rozbitych rodzin. Niszczył psychicznie przez lata, były też przypadki molestowania seksualnego. Wszyscy widzieli, lecz nikt nie reagował. Panicznie się bałyśmy. Czas przerwać milczenie, żeby nikogo już nie skrzywdził" - podaje portal cytując byłe uczennice.

W artykule podano, że trener miał wyzywać i poniżać zawodniczki, doprowadzając je do płaczu. "Macie zap.....ć, nic lepszego was w życiu nie czeka!", "Nikt was nie zechce! Jesteście grubymi świniami", "Jesteś zerem! Nikim! I nic nie potrafisz!", "Wyp......j z tej drużyny, "Macie łapać piłkę w dwie ręce, bo chłopak lubi, jak się łapie w dwie, nie w jedną" - to niektóre ze słów, które trener miał wypowiadać do uczennic. Z relacji jednej z zawodniczek wynika, że mężczyzna molestował ją podczas międzynarodowego turnieju, wkładając jej rękę pod koszulkę i ocierając o piersi.

W odpowiedzi pisemnej na pytania portalu trener zdecydowanie zaprzeczył oskarżeniom uczennic. Na pytanie o molestowanie uczennicy odparł: "Kategorycznie zaprzeczam takiemu oskarżeniu. Nigdy nie było takiej sytuacji, to kolejne obrzydliwe kłamstwo".

RadioZET.pl/PAP