Afera w PZKol. Witold Bańka: Potrzebny absolutny reset

Andreas Nicolaides
27.11.2017 13:21
Witold Bańka
fot. PAP/EPA

W Polskim Związku Kolarskim potrzebny jest absolutny reset, ze strony resortu nie ma przyzwolenia na żadne patologie w polskim sporcie - zadeklarował minister Witold Bańka w wywiadzie telewizyjnym dla portalu wpolsce.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Ujawnione ostatnio patologie i nieprawidłowości w działalności Polskiego Związku Kolarskiego nie mogą w żaden sposób być dalej tolerowane. Trwanie na stanowiskach i upór działaczy nie służą kolarstwu, dyscyplinie tak zasłużonej dla polskiego sportu. Wzywam działaczy do dymisji, z naszej strony nie będzie żadnego kroku w tył - powiedział szef resortu.

Zdaniem ministra, "dla dobra kolarstwa skompromitowani działacze powinni odejść ze związku".

- Mają na to kilka dni, czekamy na ich decyzję. Jeżeli jej nie będzie, podejmiemy inne, zgodne z prawem działania - wyjaśnił Bańka.

Były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla WP SportoweFakty ujawnił skandal w związku. Jak podkreślił, istotą nadużyć były kwestie natury obyczajowej, których skala "była porażająca". Według niego, chodziło m.in. o zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt.

Po tej publikacji minister Bańka wezwał zarząd PZKol do natychmiastowej dymisji. Zarząd, z prezesem Dariuszem Banaszkiem, odrzucił taką możliwość.

RadioZET.pl/PAP/AN