Zamknij

Ujawniono zapisy z helikoptera Bryanta. Pilot był w błędzie

18.06.2020 16:21
opublikowano zapisy z helikoptera Bryanta
fot. PAP/EPA

Śledztwo w sprawie katastrofy helikoptera Kobego Bryanta wciąż trwa. „The Guardian” opublikował najnowsze wiadomości w sprawie tragicznego wypadku. Dziennik przedstawił zapisy z komunikatów radiowych, z których wynika, że pilot maszyny stracił orientację w terenie i źle ocenił wysokość.

Chociaż od tragicznej śmierci Kobego Bryanta i ośmiu innych osób minęło już pół roku, co jakiś czas pojawiają się nowe informacje z trwającego śledztwa. Ostatnimi informacjami, jakie ujawnił „The Guardian” są zapisy, które znalazły się w dokumentach dochodzenia z wypadku. Zgodnie z materiałem, winę za katastrofę najprawdopodobniej ponosi pilot, Ara Zobayan. Z powodu złych warunków atmosferycznych, mężczyzna stracił orientację i źle ocenił wysokość, na której była maszyna.

Z zapisów wynika, że Zobayan meldował kontrolerom ruchu lotniczego, że helikopter znajduje się na wysokości 4000 stóp, czyli blisko 1200 metrów. Rzeczywistość okazała się być zupełnie inna. Tak naprawdę prowadzona przez niego maszyna w ogóle nie wznosiła się i zamiast lecieć ponad chmury, spadała. Finalnie helikopter z dużą prędkością uderzył w zbocze.

National Safety Board (amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa) opublikowała raport, w którym po przeanalizowaniu wszystkich faktów, Zobayan kompletnie nie wiedział, w jakim miejscu się znajduje. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi  właśnie w trakcie złych warunków pogodowych i ograniczonej widoczności.

Do tej pory nie podano oficjalnej przyczyny tragedii. Jednak na podstawie ujawnionych informacji można przypuszczać, że głównym powodem był błąd pilota.

Śmierć Kobego Bryanta

Do katastrofy śmigłowca doszło 26 stycznia w kalifornijskim Calabasas. Na pokładzie było dziesięć osób, w tym Kobe Bryant, jego 13-letnia córka Gianna oraz trenerka i koleżanka ze szkolnej drużyny dziewczynki. Wszyscy lecieli na mecz zespołu Gianny.
Kobe Bryant był jednym z najlepszych koszykarzy w historii. W swoim dorobku miał m.in. pięć tytułów mistrzowskich NBA i dwa złote medale igrzysk olimpijskich wywalczone z reprezentacją USA w 2008 i 2012 roku. Miał 41 lat.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/theguardian.com