Zamknij

Kawałki lodu oderwały się podczas wspinaczki w Szwajcarii. Dwie osoby nie żyją

27.05.2022 19:35
Kawałki lodu oderwały się podczas wspinaczki w Szwajcarii. Dwie osoby nie żyją
fot. East News

Francuzka i Hiszpan zginęli, a dziewięciu innych alpinistów zostało rannych w piątek podczas opadu lodu w południowo-zachodniej Szwajcarii - poinformowała policja po próbie ratunkowej z udziałem kilku helikopterów.

Policja została poinformowana o wypadku o 6:20 rano. Wspinacze przekazali, że poszkodowani wpadli w szczeliny po tym jak na Grand Combin, masywie lodowcowym w pobliżu włoskiej granicy w regionie Wallis, oderwały się dwa kawały lodu.

Na miejsce zdarzenia poleciało siedem helikopterów z ekspertami ds. ratownictwa górskiego. Odnaleziono 17 alpinistów podzielonych na kilka grup. „Dwie osoby zginęły na miejscu wypadku” – podała policja z Wallis w oświadczeniu. Byli to 40-letnia Francuzka i 65-letni mężczyzna z Hiszpanii.

Dziewięciu alpinistów zostało przetransportowanych do szpitali w pobliskim Sion i Lozannie. Policja poinformowała, że dwoje z nich jest poważnie rannych. Pozostałych alpinistów ewakuowano helikopterem. Prokurator okręgowy wszczął śledztwo "w celu ustalenia okoliczności tego zdarzenia" - poinformowała policja.

Upadek miał miejsce na wysokości 3400 metrów (11100 stóp) na odcinku Plateau de Dejeuner. Masyw Grand Combin ma trzy szczyty powyżej 4000 metrów, z których najwyższy to Combin de Grafeneire o wysokości 4314 metrów. Policja wydała ostrzeżenie przed wyruszeniem na takie wysokogórskie wyprawy.

„Lepiej zachować szczególną ostrożność lub nie próbować trasy, jeśli masz wątpliwości. Złotą zasadą jest wcześniejsze dowiedzenie się od przewodników górskich o wybranej trasie i aktualnych warunkach na trasie” – napisała policja z Wallis w oświadczeniu.

RadioZET.pl/PAB