Zamknij

Katarzyna Niewiadoma z brązem MŚ. Historyczny medal Polki w kolarskiej elicie

25.09.2021 16:54
Katarzyna Niewiadoma z brązem MŚ
fot. Agnieszka Torba/East News

Katarzyna Niewiadoma zdobyła w belgijskim Leuven brązowy medal mistrzostw świata w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego elity. To pierwszy w historii polskiego kolarstwa medal mistrzostw świata w konkurencji elity kobiet.

Katarzyna Niewiadoma finiszowała za Włoszką Elisą Balsamo i Holenderką Marianne Vos.

- Jestem szczęśliwa i mega dumna z całej drużyny. Praktycznie nigdy się razem nie ścigamy, a dziś każda jechała niesamowitym tempem, z poświęceniem - mówiła skromnie brązowa medalistka mistrzostwa świata.

Katarzyna Niewiadoma brązową medalistką MŚ

26-letnia Niewiadoma ma na koncie 18 zwycięstw w zawodowej karierze, m.in. w wyścigach najwyższej kategorii - Dookoła Wielkiej Brytanii (OVO Energy Women's Tour), Trofeo Alfredo Binda i Amstel Gold Race, ale sukces w Leuven z pewnością należy do największych w jej karierze. Kilka razy plasowała się w pierwszej dziesiątce mistrzostw świata, w 2017 roku w Bergen była piąta, ale za każdym razem trochę brakowało do miejsca na podium.

W sobotę wreszcie się udało. Pochodząca z Ochotnicy Górnej na Podhalu zawodniczka jechała bardzo aktywnie, zwłaszcza w końcówce wyścigu, gdy atakowała na podjazdach, chcąc nie dopuścić do finiszu z większej grupy i zdając sobie sprawę z tego, że szybkość nie jest jej atutem. Odrywała się od stawki, ale na jej kole "siadały" reprezentantki Włoch i Holandii, nie dawały zmian i Polka rezygnowała.

Sytuacja powtórzyła się kilka razy, ataki musiały kosztować dużo sił. Mimo to Niewiadoma walczyła na finiszu do końca i tym razem nie dała się zepchnąć z podium.

Zawiedzione mogą być Holenderki, bezkonkurencyjne w czterech poprzednich wyścigach o mistrzostwo świata. Dwa z nich wygrała Anna van der Breggen, obrończyni tytułu, która sobotnim startem zakończyła karierę. Nie był to udany występ. Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro zajęła dopiero 89. miejsce ze stratą ponad dziewięciu minut do triumfatorki.

RadioZET.pl/PAP/af/ krys/