Zamknij

K2: Trzech zaginionych himalaistów uznanych za zmarłych

18.02.2021 19:42
K2
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Trzech himalaistów, którzy na początku lutego zaginęli na K2 zostali uznani za zmarłych przez ich rodziny. - Do dziś mieliśmy nadzieję, że oni żyją, ale dziś oficjalnie ogłaszamy ich śmierć i kończymy akcję ratowniczą - oświadczono na specjalnej konferencji prasowej.

Muhammad Ali Sadpara, John Snorri oraz Juan Pablo Mohr ostatnio widziani byli zaledwie 300 metrów od szczytu K2, drugiej pod względem wysokości góry świata. Władze pakistańskie uznali, że zdobyli oni K2, ale nie udało im się bezpiecznie zejść do obozu III (7300 m).

Przez kilka dni prowadzono akcję ratowniczą z udziałem śmigłowców armii pakistańskiej. Podczas lotów, na maksymalną wysokość 7800 m, nie dostrzeżono żadnych śladów himalaistów. Wykorzystano także myśliwiec F-16, którego pilot fotografował ziemię w poszukiwaniu wskazówek, gdzie ewentualnie mogli się schronić zaginieni. Ekstremalnie niskie temperatury i porywisty wiatr w rejonie K2 sprawiają, że przetrwanie dłużej niż kilka dni na wysokości ok. 8000 m jest praktycznie niemożliwe.

K2: Trzech himalaistów uznanych za zmarłych

- Do dziś mieliśmy nadzieję, że oni żyją, ale dziś oficjalnie ogłaszamy ich śmierć i kończymy akcję ratowniczą - oświadczył przedstawiciel lokalnych władz Raja Nasir Ali Khan, ale dodał, że kontynuowane będą poszukiwania ciał zaginionych.

W próbie zdobycia szczytu brał także udział 20-letni syn Sadpary - Sajid, ale zawrócił, będąc powyżej obozu III z powodu awarii butli tlenowej.

- Ja i moja rodzina straciliśmy dobrodusznego bliskiego człowieka, a naród pakistański odważnego, pełnego pasji rodaka - powiedział Sajid Sadpara.

16 stycznia 10 Nepalczyków dokonało historycznego wyczynu wchodząc na K2 - ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Dziewięciu z nich używało tlenu z butli, jeden - Nirmal Purja, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum w 189 dni (z użyciem tlenu), tym razem wspinał się bez korzystania z dodatkowego tlenu.

RadioZET.pl/PAP