Justyna Kowalczyk o projekcie antyszczepionkowców: "Nie szarlatanom"

Krzysztof Sobczak
04.10.2018 13:18
Justyna Kowalczyk
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/EASTNEWS

Była biegaczka narciarska i multimedalistka najważniejszych sportowych imprez Justyna Kowalczyk odniosła się do procedowanego w Sejmie obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szczepień. "Nie szarlatanom" - napisała na Twitterze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Na grypę zaszczepiona (jak co roku). I ziemia wciąż jest okrągła" - napisała Justyna Kowalczyk. Jeszcze bardziej wymowny jest hasztag, którym zakończyła swój post - #nieszarlatanom".

Projekt trafił do komisji

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie projektu, który zakłada likwidację obowiązku szczepień ochronnych, proponując wprowadzenie zasady dobrowolności. Przewiduje możliwość doraźnego nakładania przez ministra zdrowia lub wojewodę obowiązku szczepień w razie zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Nowelizacja została skierowana do dalszych prac w komisji. Za takim rozwiązaniem było 252 posłów, a przeciw 158. "Masakra" - skomentowała Kowalczyk.

Kontrowersje wokół projektu

NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny: kogo dotyczy? Jak go rozpoznać?

Projekt forsowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” (niepożądany odczyn poszczepienny) budzi liczne kontrowersje. Lekarze, a także m.in. minister zdrowia, wskazują, że rezygnacja z obowiązkowych szczepień może doprowadzić do epidemii i cofa Polskę do zaścianka. Tymczasem dobrowolność szczepień obowiązuje w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Przepisy zbliżone do Polski stosują m.in. Francuzi, Belgowie i Włosi.

RadioZET.pl/PAP/KS