Zamknij

Rasizm i "gejowska czapka" na streamie. Młody kierowca zawieszony po skandalu

22.06.2022 09:07

Juri Vips, 21-letni kierowca objęty juniorskim programem w zespole Red Bull Racing, został zawieszony za rasistowskie obelgi i skrytykowanie koloru czapki z logiem sponsora tytularnego. - Jest gejowska - wypalił na streamie podczas gry z "CS'a".

Juri Vips
fot. Twitter/screen

Juri Vips został objęty programem juniorskim Red Bull Racing, a od trzech lat ścigał się w Formule 2. W przeszłości wygrywał klasyfikację generalną niemieckiej Formuły 4, miał szansę na angaż w królowej motorsportu - Formule 1. Jego dobrze zapowiadająca się kariera może się teraz załamać z powodu... streama.

W trakcie transmisji na żywo, którą Vips prowadził z innym kierowcą Liamem Lawsonem, Estończyk użył bardzo obraźliwego słowa na "n", określającego czarnoskórą osobę. Później jego kolega zachęcał go, by założył czapkę w kolorze różowym z logiem sponsora tytularnego. - Nie, jest gejowska - odparł 21-latek. - Nie możesz tak mówić - odpowiedział rozbawiony Lawson. To ściągnęło kłopoty na juniora RBR.

Oświadczenie Red Bull Racing ws. Vipsa

Red Bull Racing błyskawicznie zareagował na skandaliczne zachowanie zawodnika. "Red Bull Racing zawiesił juniora Juriego Vipsa we wszystkich obowiązkach ze skutkiem natychmiastowym aż do zakończenia dochodzenia. Jako organizacja potępiamy wszelkie nadużycia i mamy politykę zero tolerancji dla rasistowskiego języka albo zachowania wewnątrz naszej organizacji" - napisano w oświadczeniu. Oczekuje się, że jeszcze w tym tygodniu Estończyk może zostać wyrzucony z zespołu i nawet jego przeprosiny opublikowane na Instagramie mogą nie uratować jego pozycji.

"Ten język jest nie do przyjęcia. Nie przedstawia to wartości i zasad, które wyznaję. Głęboko żałuję tego, co się wydarzyło. To nie jest przykład, jaki chcę dawać innym. Dlatego będę w pełni współpracował z zespołem przy wyjaśnianiu sprawy" - kajał się 21-latek.

RadioZET.pl/sport.pl