Znamy nowego prezesa PZKol. Dogada się z MSiT?

Krzysztof Sobczak
06.02.2018 18:12
PZKol
fot. Kamil Piklikiewicz / EastNews

Janusz Pożak zastąpił Dariusza Banaszka na stanowisku prezesa Polskiego Związku Kolarskiego. Obecnie to najgorętsza funkcja w polskim sporcie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Przed Pożakiem stoją dwa główne zadania - wyjaśnienie afery, jaka pod koniec 2017 roku wstrząsnęła całym środowiskiem i poważnie nadszarpnęła wizerunkiem polskiego kolarstwa oraz dogadanie się z Ministerstwem Sportu i Turystyki w kwestii finansowania federacji. Na razie resort postanowił wspierać kolarzy z pominięciem związku.

Zobacz także

Janusz Pożak urodził się w 1955 roku w Lubartowie. W 1980 r. sięgnął po mistrzostwo Polski w wyścigu ze startu wspólnego.

Wiceprezesami zostali Andrzej Domin i Katarzyna Dzięcioł-Białowieżec.

Afera w PZKol

Były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala w wywiadzie dla WP SportoweFakty ujawnił skandal w związku. Jak podkreślił, istotą nadużyć były kwestie natury obyczajowej, których skala "była porażająca". Według niego, chodziło m.in. o zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt.

Po tej publikacji minister Bańka wezwał zarząd PZKol do natychmiastowej dymisji. Zarząd, z prezesem Dariuszem Banaszkiem, odrzucił taką możliwość. Ostatecznie Banaszek podał się do dymisji dopiero 26 stycznia.

RadioZET.pl/PAP/KS