Jan-Krzysztof Duda pokonał arcymistrza w szachach Magnusa Carlsena!

20.05.2020 21:10
Magnus Carlsen
fot. AP/Associated Press/East News

Jan-Krzysztof Duda pokonał w środę mistrza świata Magnusa Carlsena w siódmej rundzie drugiej edycji prestiżowego turnieju online w szachach szybkich organizowanego przez Norwega. Uczestniczy w nim 12 czołowych arcymistrzów świata.

To pierwsze w karierze zwycięstwo 22-letniego arcymistrza z Wieliczki nad Carlsenem, uzyskane w „polskim dniu” turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge, drugiego z cyklu Magnus Carlsen Invitational. Grający białymi Duda od początku czuł się pewnie, dobrze wyszedł z debiutu i kontrolował sytuację na szachownicy. Partia zakończyła się po 43 posunięciach.

Jan-Krzysztof Duda pokonał Magnusa Carlsena

Środową rywalizacje Polak rozpoczął od zwycięstwa białymi z Rosjaninem Daniiłem Dubowem. Rosjanin jest mistrzem świata w szachach szybkich z 2018 roku Polak był wówczas 13., ale w tym samym turnieju w Sankt Petersburgu sięgnął po swój największy sukces - wicemistrzostwo globu w grze błyskawicznej. Dał się wtedy wyprzedzić tylko Carlsenowi.

W drugiej partii dnia reprezentant Polski przegrał czarnymi z 16-letnim Irańczykiem Alirezą Firouzją, występującym pod flagą FIDE.

Rozlicz PIT i pomóż podopiecznym Fundacji Radia Zet!

W środę Duda spotyka się jeszcze w ósmej rundzie w reprezentantem Armenii Lewonem Aronianem. Po siedmiu rundach Polak zgromadził 3 punkty i zajmuje 10. miejsce w silnej stawce rywali.

RadioZET.pl/PAP/AN

Posłuchaj podcastu