Zamknij

Jan-Krzysztof Duda na prestiżowym turnieju. Zmierzy się z Magnusem Carlsenem?

15.01.2021 15:08
Szachy. Jan-Krzysztof Duda znów zmierzy się z Magnusem Carlsenem?
fot. ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East

Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek znaleźli się na liście 14 zawodników, którzy wystąpią na prestiżowym turnieju szachowy w holenderskim Wijk aan Zee. Pojawią się na nim także najwyżej sklasyfikowani zawodnicy na świecie - Magnus Carlsen i Fabiano Caruana.

  • Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek wystąpią na turnieju w Wijk aan Zee
  • Turniej jest szachistów tym, czym Wimbledon dla fanów tenisa
  • Do holenderskiego miasta przyjeżdża potrójny mistrz świata Magnus Carlsen ( MŚ w szachach klasycznych, szybkich i błyskawicznych)
  • W Wijk aan Zee zagra też Fabiano Caruana,  rywala Carlsena  w ostatnim meczu u tytuł

Oprócz Carlsena i Caruany wystartuje także piąty obecnie szachista świata Francuz Maxime Vachier-Lagrave (2784) oraz tak znani arcymistrzowie, jak reprezentant gospodarzy, ambasador turnieju Anish Giri (11. FIDE, 2764) czy lider rankingu juniorów 17-letni Irańczyk, występujący pod flagą międzynarodowej federacji, Alireza Firouzja (18., 2749).

Polak zagra z Magnusem Carlsenem. Jan-Krzysztof Duda walczy o wyższe pozycje

Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek w turnieju głównym w Wijk aan Zee wystąpią po raz trzeci. W dwóch poprzednich startach (2019 i 2020) Jan-Krzysztof pokonał w klasycznej partii mistrza świata Carlsena, kończąc jego serię 125 pojedynków bez porażki. Polak zajął 10. i ósme miejsce (6,5 pkt z 13 partii). Teraz jego celem jest poprawienie ubiegłorocznej pozycji i zakończenie imprezy z dodatnim bilansem.

Radosław Wojtaszek dwukrotnie (2015 i 2017) kończył rywalizację w słynnym turnieju na dziewiątej pozycji. W tym wcześniejszym wygrał zarówno z Carlsenem, jak i Caruaną, z którymi zmierzy się także teraz. Arcymistrz pochodzący z Kwidzyna, po długim okresie bez gry w turniejach przy szachownicy, będzie miał szansę sprawdzenia się w walce z najlepszymi na świecie i określenia swojego miejsca w hierarchii.

Ubiegłoroczny turniej wygrał Fabiano Caruana, który został sklasyfikowany przed Carlsenem i Amerykaninem Wesleyem So.

Od soboty do końca miesiąca, z dniami przerwy 20, 25 i 28 stycznia, 14 arcymistrzów rywalizować będzie w hali sportowej De Moriaan w bezpośrednich partiach w szachach klasycznych systemem każdy z każdym. Kojarzenia par w poszczególnych rundach organizatorzy mają ogłosić w piątek wieczorem.

Rząd zamknął zajęcia sportowe nawet przez internet. Prawnicy grzmią: "To bezprawie"

RadioZET.pl/PAP/PAB