Zamknij

Zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich

Andreas Nicolaides
30.06.2018 00:56
Irena Szewińska
fot. EAST NEWS/PAWEL WISNIEWSKI

W piątek przed północą zmarła Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkoatletyce - poinformował PAP jej mąż Janusz Szewiński.

Irena Szewińska zmarła w wieku 72 lat, około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów.

Irena Szewińska, czyli królowa polskiego sportu. Kim była? Co osiągnęła?

Szewińska zmagała się z poważną chorobą

- Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim - powiedział jej mąż.

Wybitna lekkoatletka z początkiem 2014 roku przeszła chemioterapię, ponieważ wykryto u niej nowotwór, z którym walczyła już wcześniej. Wydawało się, że zwycięży bezwarunkowo, ale nowotwór wrócił. Szewińska nie poddała się, dalej walczyła z chorobą i nawet nie zrezygnowała z wyjazdu na zimowe igrzyska do Soczi.

Irena Szewińska - największe sukcesy

Szewińska była jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek w historii. W swoim dorobku miała siedem medali olimpijskich, w tym 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Zwyciężała w biegu na 200, 400 metrów i sztafecie 4x100 metrów.

Duda żegna Szewińską. Wzruszające słowa: Szanowna Pani Ireno...

W dorobku miała też 10 medali mistrzostw Europy, czterokrotnie zwyciężała w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego polskiego sportowca roku. W 1974 roku wybrano ją najlepszą sportsmenką świata.

Szewińska sukcesy odnosiła nie tylko w biegach, ale też skoku w dal. W tej konkurencji zdobyła mistrzostwo Europy w 1966 roku i srebro olimpijskie dwa lata wcześniej.

RadioZET.pl/PAP/AN