Polscy hokeiści wygrali MŚ Dywizji 1B. Jest awans na zaplecze elity

01.05.2022 20:08

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie wygrała mistrzostwa świata Dywizji 1B i awansowała na zaplecze elity. W ostatnim spotkaniu biało-czerwoni pokonali w Tychach Japonię 2:0 (0:0, 1:0, 1:0).

Polska - Japonia

Oba zespoły wcześniej pokonały Serbię, Estonię i Ukrainę, z tym że prowadzeni przez Kanadyjczyka Richarda Carriere'a Azjaci wygrali te mecze w trzech tercjach, a biało-czerwoni do rozstrzygnięcia starcia z Ukrainą potrzebowali rzutów karnych. W ostatnim meczu turnieju w barwach gospodarzy zagrał Aron Chmielewski, który trzy dni wcześniej został mistrzem Czech w barwach Ocelarzi Trzyniec. Zabrakło za to kontuzjowanego Patryka Wronki.

W pierwszej tercji groźniejsi byli Japończycy. Zwłaszcza kiedy dwukrotnie grali w przewadze, poddali poważnemu sprawdzianowi polskiego bramkarza. Do biało-czerwonych należała końcówka tej części spotkania. Drużyna trenera Roberta Kalabera zamknęła rywali przed ich bramką, jednak wynik się nie zmienił.

MŚ Dywizji 1B: Polska - Japonia [WYNIK]

Napór Polaków trwał także po w drugiej tercji. Przyniosło to efekt w 26. minucie. Bramkarz Japonii Yuta Narisawa obronił co prawda mocne uderzenie Mateusza Bryka, ale przy dobitce Arkadiusza Kostka nie miał już nic do powiedzenia. Na tafli nie brakowało emocji, o czym świadczyły przepychanki hokeistów zjeżdżających do szatni. Losy spotkania rozstrzygnął w przedostatniej minucie Alan Łyszczarczyk. Po błędzie rywala przejął krążek odbity od łyżwy sędziego i ustalił wynik.

Impreza pierwotnie miała się odbyć w katowickim Spodku, ostatecznie została przeniesiona z powodów finansowych na mniejsze lodowisko w Tychach.

Początkowo w mistrzostwach miało grać – jak zawsze – sześć zespołów. Ponieważ jednak światowa federacja (IIHF) wykluczyła z elity Rosję i Białoruś, doszło do zmian w niższych dywizjach. Z tej „polskiej” do wyższej przesunięta została Litwa.

Polska - Japonia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Bramki: Arkadiusz Kostek (26'), Alan Łyszczarczyk (59')

Kary: Polska – 8 minut; Japonia – 6 minut. Widzów: 2422

Składy

• Polska: John Murray – Patryk Wajda, Maciej Kruczek, Filip Komorski, Aron Chmielewski, Alan Łyszczarczyk – Arkadiusz Kostek, Kamil Górny, Mateusz Michalski, Filip Starzyński, Paweł Zygmunt – Mateusz Bryk, Bartosz Ciura, Kamil Wałęga, Krystian Dziubiński, Dominik Paś oraz Oskar Jaśkiewicz, Jakub Bukowski, Mateusz Gościński, Bartłomiej Jeziorski
  • Japonia: Yuta Narisawa – Simon Denis, Jiei Halliday, Yushiroh Hirano, Shogo Nakajima, Shigeki Hitosato – Roku Ishida, Keigo Minishima, Yuto Osawa, Yushi Nakayashiki, Kosuke Otsu – Shunta Kimura, Tytaka Toko, Kento Suzuki, Makuru Furuhashi, Yuki Miura, Yusei Otsu, Yusei Kon, Kohei Sato, Taiga Irikura, Madoka Suzuki