El. ME koszykarzy: Pełna rehabilitacja Polaków. Mistrzowie świata pokonani

23.02.2020 19:57
Hiszpania - Polska

Koszykarska reprezentacja Polski w pełni zrehabilitowała się za porażkę z Izraelem (71:75) i w drugiej kolejce eliminacji Eurobasketu 2021 pokonała na wyjeździe aktualnego mistrza świata Hiszpanię 80:69 (15:19, 23:16, 27:20, 15:14). Kolejne mecze odbędą się dopiero w listopadzie.

- Teraz jest dobry czas, żeby się odkuć. Pojedziemy tam [do Saragossy - przyp. red.] bez presji i mam nadzieję, że powalczymy o niespodziankę - mówił po porażce z Izraelem kapitan biało-czerwonych Łukasz Koszarek. Jak się okazało, nie były to słowa bez pokrycia.

W kadrze Hiszpanii zabrakło gwiazd NBA, Realu Madryt i FC Barcelony, ale wciąż była to bardzo mocna drużyna. Eliminacje rozpoczęła od zwycięstwa z Rumunią w delegacji i w starciu z Polakami także była faworytem.

El. ME koszykarzy 2021: Polska pokonała Hiszpanię

Początek spotkania zwiastował problemy, bo gospodarze bardzo szybko objęli prowadzenie 9:2. Polacy pudłowali na potęgę, nie potrafili wygrać walki podkoszowej z mierzącym 205 cm Sebastianem Saizem i notowali wiele strat. Trener Mike Taylor poprosił o czas i od tej chwili zaczęło to już wyglądać lepiej. Pierwszą kwartę Polacy przegrywali tylko czterema punktami.

W 19. minucie meczu biało-czerwoni wyszli na prowadzenie dzięki "trójce" A.J. Slaughtera. Ten moment okazał się punktem zwrotnym, a biało-czerwoni systematycznie powiększali przewagę. Teraz to "La Roja" miała kłopoty ze sforsowaniem polskiej defensywy i w efekcie przegrała drugą oraz trzecią kwartę siedmioma punktami. Przed ostatnią odsłoną zawodnicy Taylora prowadzili 65:55.

Hiszpanie próbowali wielu sposobów, by zbliżyć się do przyjezdnych, ale to nasi kadrowicze skutecznie kontrowali. Przewaga wzrosła w pewnym momencie do 15 "oczek", a skończyło się różnicą 11 punktów. Biało-czerwoni sensacyjnie pokonali aktualnych mistrzów świata 80:69.

Najwięcej punktów w polskiej ekipie zdobył A.J Slaughter - 26. 17 "oczek" dorzucił Aaron Cel.

Następne mecze eliminacji Eurobasketu 2021 odbędą się dopiero 27 listopada. Polacy zagrają na wyjeździe z Rumunią, a Hiszpanie pojadą do Izraela.

Hiszpania - Polska 69:80 (19:15, 16:23, 20:27, 14:15)