Nie żyje Henryk Jaskuła - pierwszy Polak, który samotnie opłynął ziemię

15.05.2020 08:57
Henryk Jaskuła
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Henryk Jaskuła nie żyje - pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Zmarł w wieku 96 lat. Informację o jego śmierci przekazał PAP prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Wcześniej napisał o tym na portalu społecznościowym.

- W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin - Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach - napisał Bakun.

Jaskuła pobił także ówczesny rekord świata w długości samotnego przebywania na morzu. Tego wyczynu dokonał na jachcie "Dar Przemyśla", którym 12 czerwca 1979 roku wyruszył w samotny rejs z portu w Gdyni. Wyprawa trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku.

Henryk Jaskuła nie żyje

Urodzonemu 22 października 1923 roku w Radziszowie pod Krakowem Jaskule zabrakło sześciu dni, aby móc obchodzić 40. rocznicę zakończenia rejsu. Z okazji tego jubileuszu już w lutym radni Przemyśla zdecydowali, że 2020 będzie w tym mieście rokiem kapitana Henryka Jaskuły. Od kwietnia 2008 roku słynny żeglarz jest też honorowym obywatelem Przemyśla.

RadioZET.pl/PAP/AN

Posłuchaj podcastu