Zamknij

Haniebny list Rosjan do MKOl. Oskarżają Ukrainę o zabijanie cywilów

18.03.2022 09:56
Haniebny list Rosjan do MKOl
fot. HANDOUT/AFP/East News

To Ukraińcy zabijają ukraińskich cywilów - tak przynajmniej wynika z haniebnego listu, który rosyjscy sportowcy wystosowali do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ich stanowisko jest zbieżne z oficjalną propagandą Kremla.

Wojna w Ukrainie trwa od przeszło trzech tygodni. Wojska rosyjskie po niepowodzeniu szybkiego zdobycia Kijowa zmieniły taktykę i swoje wysiłki skupiły na zastraszeniu oraz wymordowaniu ludności cywilnej we wszystkich najważniejszych miastach. Mariupol jest zniszczony w 90 procentach, Czernihów czy Sumy zmagają się z katastrofą humanitarną, a bomby agresora spadają na szkoły czy szpitale, w których często chronią się ci, którzy jeszcze pozostali na okupowanych terenach. Mimo wszystko Federacja Rosyjska wciąż kłamie i nie używa słowa wojna, a jedynie "misja stabilizacyjna".

Tępa propaganda ukierunkowana jest jedynie na dalsze ogłupianie rosyjskiego społeczeństwa, a na świecie nikt normalny w nią nie wierzy. Przekonali się o tym m.in. sportowcy, którzy zostali wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji w większości dyscyplin. "Sbornej" zabraknie m.in. w piłkarskich mistrzostwach świata oraz w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Eugene. Rosja nie zorganizuje wyścigu Formuły 1 oraz siatkarskich mistrzostw świata. Tenisiści mogą grać, ale bez używania symboli narodowych. W takich okolicznościach rosyjscy zawodnicy zdecydowali się napisać list do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. "Haniebny" - taka opinia pada najczęściej po przeczytaniu tego oświadczenia. Co w nim napisano?

List Rosjan do MKOl

"4 marca 2022 roku dziesiątki cywilów zginęło w wyniku wybuchu rakiety ukraińskich sił zbrojnych w dzielnicy mieszkalnej Doniecka. Wśród ofiar są dzieci, których imiona pojawią się wkrótce na płycie żałobnej w Donieckiej Alei Aniołów, jednym z najbardziej żałobnych pomników na świecie. Komisja Sportowców Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego również zdecydowanie potępia barbarzyński, nieludzki atak Sił Zbrojnych Ukrainy, celowo skierowany na ludność cywilną Doniecka, a także składa kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar. Z bólem w sercach jesteśmy zmuszeni stwierdzić, że śmierć niewinnych ludzi w wyniku okrucieństw ukraińskich nacjonalistów przez te wszystkie lata nie została zauważona przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski"

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Stanowisko sportowców jest zbieżne z propagandą Kremla. Władimir Putin od początku przekonywał, że wojska rosyjskie jadą na tereny zachodniego sąsiada, by wyzwolić miejscową ludność spod rządów nazistów.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl