Formuła 1 wróci do Polsatu? Stacja rozpoczęła już starania

Krzysztof Sobczak
07.12.2018 18:11
Robert Kubica
fot. Hasan Bratic/SIPA/SIPA/East News

Robert Kubica wraca do regularnego ścigania w Formule 1, a królowa motorsportu może wrócić do otwartych kanałów stacji Polsat. Wszystko zależy jednak od dobrej woli Eleven Sports oraz właściciela F1 Liberty Media.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Polsat jest większościowym właścicielem Eleven Sports, ale to kodowany kanał podpisał umowę "na wyłączność" z Liberty Media i jako jedyny w Polsce ma prawa do transmisji wszystkich wyścigów F1 w sezonie 2019. Powrót Roberta Kubicy do ścigania sprawił, że seria znów stała się łakomym kąskiem dla stacji telewizyjnych. Wystarczy wspomnieć, że w latach 2006-2010 F1 oglądało średnio 4-5 miliona widzów, a w porywach 11-12 miliona; potem spadła do ok. 2 milionów, zniknęła z otwartego kanału TV4 i Polsatu, a w Eleven Sports regularnie śledzi ją ok. 150 tysięcy fanów.

Zobacz także

Polsat przejmie transmisje wyścigów F1?

Jak nieoficjalnie informuje sport.pl, Polsat podjął już pierwsze starania o powrót transmisji F1 do otwartego kanału. Problemem jest jednak umowa Eleven Sports z Liberty Media. Wynika z niej, że to stacja Patryka Mirosławskiego jako jedyna może przekazywać obraz z wyścigów. Rozwiązaniem mogłoby być udzielenie sublicencji Polsatowi, ale na to zgodę musi wydać Liberty Media.

- W tym momencie trwa analiza prawna, która da odpowiedź, czy jest możliwe przejęcie Formuły przez Polsat - czytamy na stronie sport.pl.

Eleven Sports na razie nie komentuje tych doniesień, nie wiadomo też, jak do sprawy podejdzie właściciel Formuły 1, który bardzo dba o jakość transmisji i jest zadowolony z dotychczasowej współpracy z polskim nadawcą. Z drugiej strony Liberty Media powinno wykazać się "czynnikiem ludzkim" i zauważyć, że powrót Roberta Kubicy do F1 może przynieść dodatkowe zyski wynikające ze wzrostu oglądalności serii w Polsce. A wzrost o kilka milionów mogłoby przynieść tylko przeniesienie transmisji z kanału kodowanego do otwartego.

RadioZET.pl/sport.pl/KS