Zamknij

Judoka zdyskwalifikowany na 10 lat. Odmówił walki z Izraelczykiem

10.09.2021 16:03
Fethi Nourine zdyskwalifikowany na 10 lat. Za odmówił walki z Izraelczykiem
fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Algierski judoka Fethi Nourine (73 kg) został zdyskwalifikowany na 10 lat przez międzynarodową federację (IJF). To kara za wycofanie z olimpijskiego turnieju w Tokio, by uniknąć walki z Izraelczykiem Toharem Butbulem.

Identyczną karę nałożono na jego trenera Ammara Benikhlefa. W praktyce oznacza to zakończenie kariery sportowca, bowiem po okresie karencji będzie miał już 40 lat. Zawodnicy w judo w tym wieku to rzadkość.

Nourine wycofał się z igrzysk w Japonii, ponieważ w drugiej rundzie mógł trafić na reprezentanta Izraela Butbula, a kraj ten jest skonfliktowany z popieraną przez Nourine'ego Palestyną.

Judoka wycofał się z walki z Izraelczykiem, bo wspiera Palestynę

Tokio. Judoka zdyskwalifikowany na 10 lat za odmowę walki

Międzynarodowa Federacja Judo zdyskwalifikowała algierskiego zawodnika i jego szkoleniowca. W czasie obowiązywania kary nie mogą oni brać udziału w żadnych zawodach organizowanych przez IJF.

Ukaranym przysługuje odwołanie w ciągu 21 dni. Nourine w podobny sposób i z tego samego powodu postąpił w mistrzostwach świata w 2019, również w Tokio. Także sportowcy z Iranu czy Egiptu odmówili w przeszłości rywalizacji z Izraelczykami.

RadioZET.pl/PAP