Fernando Hierro - kim jest nowy trener reprezentacji Hiszpanii?

Weronika Domoradzka
15.06.2018 14:55
Fernando Hierro - kim jest nowy trener reprezentacji Hiszpanii?

Kim jest Fernando Hierro? To nowy trener reprezentacji Hiszpanii, który dzień przed rozpoczęciem mundialu 2018 zastąpił selekcjonera Julena Lopeteguiego. To właśnie on poprowadzi piłkarską reprezentację Hiszpanii na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Co warto wiedzieć o nowym trenerze? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje.

Kim jest Fernando Hierro i kogo trenował? - Biografia, osiągnięcia, kariera. Przedstawiamy najistotniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

» Portugalia - Hiszpania: transmisja meczu online i w TV. O której oglądać? «

Fernando Hierro - kim jest nowy trener reprezentacji Hiszpanii?

Fernando Hierro to nowy trener reprezentacji Hiszpanii, który na dzień przed rozpoczęciem się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji 2018, zastąpił selekcjonera Julena Lopeteguiego. W związku z tym to właśnie on poprowadzi reprezentację Hiszpanii na mundialu. Dlaczego Julen Lopetegui został zwolniony?

Wszystko zaczęło się we wtorek, 12 czerwca, kiedy Real Madryt ogłosił, że selekcjoner po mistrzostwach świata w Rosji zostanie nowym trenerem "Królewskich". Informacja ta nie spodobała się prezesowi Hiszpańskiej Federacji Futbolu Luisowi Rubialesowi, który, z uwagi na to, że trener kilka tygodni wcześniej przedłużył kontrakt ze związkiem na prowadzenie reprezentacji do 2020 roku, poczuł się zdradzony. Podczas specjalnie zwołanej konferencji ogłosił, że Julen Lopetegui nie poprowadzi reprezentacji na mundialu.

Po zwolnieniu Lopetegui zaczęły się poszukiwania nowego trenera. W środowe popołudnie hiszpańska federacja oświadczyła, że kadrę na mistrzostwach świata poprowadzi Fernando Hierro.

Fernando Hierro - kariera, osiągnięcia, drużyny [INFORMACJE]

Fernando Hierro urodził się 23 marca 1968. Trener Hiszpanii w tym roku skończył 50 lat. Niektórzy kibice mogą kojarzyć go już z boiska, gdyż początkowo występował jako piłkarz. Fernardo Hierro karierę piłkarską rozpoczynał w 1987 roku w Realu Valladolid. W trakcie dwóch sezonów spędzonych w klubie rozegrał 57 ligowych spotkań i w 1989 roku razem z zespołem doszedł do finału Pucharu Króla. Jeszcze w tym samym roku odszedł do Realu Madryt. W pierwszym sezonie z nowym klubem rozegrał 37 meczów i zdobył łącznie 7 goli. Z kolei w sezonie 1991/1992, po tym, jak nowy trener zaczął wystawiać zawodnika do gry w środku pomocy, w 37 ligowych meczach strzelił 21 goli, zajmując tym samym drugie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców.

Fernando Hierro wywalczył jeszcze cztery razy mistrzostwo kraju - w 1995, 1997, 2001 i 2003 roku. Ponadto w 1998, 2000 i 2002 zwyciężył w rozgrywkach Ligii Mistrzów, a w 1998 wygrał Superpuchar Europy. Łącznie, przez czternaście sezonów, które spędził w Realu Madryt, rozegrał 439 meczów, zdobywając 102 gole. Między 2001 a 2003 roku Hierro był kapitanem Realu Madryt. W 2003 działacze klubu nie zdecydowali się jednak przedłużyć kontraktu z zawodnikiem. Sportowiec postanowił wyjechać do Kataru. Następnie został graczem Al-Rayyan. Po jakimś czasie powrócił do Europy, trafiając do Boltonu Wanderers. W 2005 roku Fernando Hierro zakończył karierę piłkarską

Ostatnio zawodnik pełnił rolę dyrektora sportowego reprezentacji Hiszpanii. Dla Hierro funkcja pierwszego trenera będzie jego drugą pracą w tej roli. Wcześniej, bez większych sukcesów, prowadził Real Oviedo.

Przypominamy, że pierwszy mecz reprezentacji Hiszpanii pod okiem nowego trenera odbędzie się w piątek, 15 czerwca. Wtedy też zawodnicy zmierzą się z drużyną z Portugalii. 

RadioZET.pl/JW