Zamknij

Fabio Jakobsen walczy o życie. Lekarz TdP: "Poważny uraz mózgowo-czaszkowy"

05.08.2020 20:29
Fabio Jakobsen walczy o życie
fot. PAP

Fabio Jakobsen walczy o życie po wypadku, do którego doszło na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne 2020 z Chorzowa do Katowic. Lekarz wyścigu Barbara Jerschina przekazała informacje o stanie zdrowia 23-letniego kolarza. Obrażenia są przerażające.

Do upadku Fabio Jakobsena doprowadził jego rodak Dylan Groenewegen. Kolarz grupy Jumbo-Visma zajechał drogę swojemu rodakowi, wystawił łokieć i wepchnął go w barierki. 23-latek uderzył w płotki przy prędkości ok. 80 km/h, spadł na sędziego i na asfalt. Natychmiast zalał się krwią, a lekarze przystąpili do reanimacji.

Jakobsen został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej i helikopterem LPR przetransportowany do szpitala. Obrażenia, jakich doznał, są przerażające.

Fabio Jakobsen doznał przerażających obrażeń

– Zrobiliśmy wszystko, co można było zrobić. Warunki do pracy były bardzo ciężkie, to jest bardzo poważny uraz mózgowo-czaszkowy, połamane podniebienie, więc były trudności z zaintubowaniem, ale cały czas były podłączone rurki krtaniowe i tlen. Podtrzymywaliśmy poziom saturacji i czynności życiowe. Serce pracowało dobrze, utrzymywał odpowiednie ciśnienie - powiedziała dr Barbara Jerschina.

– Ten kolarz doznał bardzo poważnego urazu i istnieje zagrożenie życia. Zmiażdżeniu uległo podniebienie i górna część dróg oddechowych, natomiast udało się zaintubować, pojechał do szpitala, ale stracił dużo krwi. Mimo wszystko żyje, jest z nami i miejmy nadzieję, że wygramy - dodała.

Zobacz także

Fabio Jakobsen został uznany przez organizatorów za zwycięzcę 1. etapu TdP 2020. Teraz jednak najważniejsze jest jego zdrowie - lekarze toczą walkę o życie mistrza Holandii z ubiegłego roku.

RadioZET.pl/naszosie.pl