Zamknij

Dobre wieści nt. stanu zdrowia Fabio Jakobsena. Głos zabrała też jego narzeczona

10.08.2020 19:34
Dobre wieści nt. stanu zdrowia Fabio Jakobsena
fot. SZYMON GRUCHALSKI/AFP/East News

Fabio Jakobsen dochodzi do siebie w szpitalu w Sosnowcu po wypadku, do którego doszło na finiszu pierwszego etapu Tour de Pologne 2020 z Chorzowa do Katowic. W poniedziałek nowe informacje o stanie zdrowia kolarza przekazał dyrektor wyścigu Czesław Lang. Pierwszy wpis zamieściła też obecna z Polsce narzeczona Holendra, Delore Stougje.

Fabio Jakobsen miał szansę na zwycięstwo pierwszego etapu TdP 2020, ale przy próbie minięcia prowadzącego Dylana Groenewegena został wepchnięty w barierki i z ogromnym impetem upadł na sędziego Andrzeja Lewandowskiego, a potem na asfalt. Pierwsze wiadomości były dramatyczne - przy trasie przez ponad godzinę trwała walką o życie 23-latka, został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej, a opis obrażeń mógł wywołać gęsią skórkę.

Kolejne doniesienia były znacznie bardziej optymistyczne. Kolarz uniknął obrażeń narządów wewnętrznych, ucierpiała głównie jego twarz i to na niej skupili się lekarze podczas 5-godzinnej operacji. Holender stracił m.in. wszystkie zęby, ale najważniejsze, że przeżył i czuje się coraz lepiej. Nowe informacje o stanie zdrowia kolarza grupy Deceuninck-Quick Step przekazał dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.

Fabio Jakobsen - nowe informacje o stanie zdrowia kolarza

- Żadnego krwiaka, żadnej złamanej kości, głowa cała. Aż dziw, bo wypadek wyglądał strasznie. Fabio wciąż przebywa w szpitalu w Sosnowcu. Jest świadomy, pisze SMS-y, ale nie może mówić, ma rurkę w buzi. Wszystko się ładnie goi, nie ma uszkodzonej krtani. Przyjechała do niego rodzina, narzeczona. Zaopiekowaliśmy się jego gośćmi. Nasz sędzia, uderzony podczas finiszu, też czuje się coraz lepiej. Mamy z nim kontakt - powiedział Lang. Jeszcze raz podkreślił, że winę za wypadek całkowicie ponosi Groenewegen.

- Wypadek był spowodowany ewidentnym faulem Dylana Groenewegena. Martwiliśmy się, żeby Jakobsen przeżył. Akcja ratunkowa przebiegała wzorcowo. Wspaniale spisali się lekarze ze szpitala św. Barbary w Sosnowcu, którzy go operowali i najważniejsze, że Fabio nie odniósł aż tak groźnych obrażeń, jakich się obawialiśmy. Nie miał złamanego kręgosłupa, podstawy czaszki ani obrażeń mózgu - dodał dyrektor TdP.

Pierwszy wpis narzeczonej Fabio Jakobsena

Przy 23-latku czuwa rodzina i narzeczona Delore Stougje. Wybranka kolarza w poniedziałek zamieściła pierwszy wpis po zdarzeniu. "Na dobre i na złe" - napisała na Instagramie, publikując zdjęcie z Jakobsenem. Ona także w latach 2015-2018 próbowała swoich sił w kolarstwie, ale nie osiągała znaczących sukcesów.

TdP: Czołowy kolarz musiał się wycofać. Kolejny fatalny w skutkach wypadek [WIDEO]

Fabio Jakobsen to mistrz Holandii z ubiegłego roku. Sprawca kraksy Dylan Groenewegen został wykluczony z wyścigu i będzie musiał się tłumaczyć przed komisją dyscyplinarną UCI. W wywiadzie dla stacji NOS kolarz grupy Jumbo-Visma przyznał ze łzami w oczach, że w najbliższym czasie nie chce nawet słyszeć o kolarstwie i nie zamierza wsiadać na rower.

77. edycję Tour de Pologne wygrał kolega Fabio Jakobsena z grupy Deceuninck-Quick Step, 20-letni Belg Remco Evenepoel.

RadioZET.pl/PAP/Onet/Instagram/Sportowe Fakty