Zamknij

F1: Pierwsze punkty Sirotkina. Rosjanin skorzystał na dyskwalifikacji rywala

Krzysztof Sobczak
03.09.2018 11:32
Siergiej Sirotkin z pierwszymi punktami w F1
fot. PAP/EPA

Kierowca Haasa Romain Grosjean, który był szósty w Grand Prix Włoch, został zdyskwalifikowany. Po tym wyścigu Formuły 1 uwzględniono protest Renault dotyczący bolidu Francuza. W efekcie tej kary pierwszy punkt w sezonie zdobył Rosjanin Siergiej Sirotkin (Williams).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po tym jak Grosjean wywalczył w niedzielę szóstą lokatę, Haas awansował na czwartą pozycję w klasyfikacji konstruktorów, wyprzedzając Renault. Ten ostatni team po zakończeniu GP Włoch zaprotestował, zgłaszając, że podłoga w bolidzie 32-letniego kierowcy nie jest zgodna z przepisami. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zdyskwalifikowała więc Francuza, a w związku z tym Renault odzyskał czwartą lokatę w klasyfikacji konstruktorów.

Zobacz także

Haas ma prawo do odwołania, ale kara dla tej ekipy nie jest zaskoczeniem. FIA nakazała w lipcu wszystkim ekipom, by dostosowały swoje bolidy do technicznych wymogów właśnie do niedzielnych zmagań na Monzie. Team, w którego barwach startuje Grosjean, poprosił o wydłużenie terminu do GP Singapuru, tłumacząc się letnią przerwą i zamknięciem fabryki. FIA postanowiła wówczas, że sama nie podejmie działań przeciwko temu zespołowi, ale rywale będą mieli prawo do złożenia protestu.

GP Włoch: Pierwszy punkt Sirotkina

Dyskwalifikacja Grosjeana ucieszyła też Williamsa. Z 11. na 10. miejsce awansował Sirotkin, który dotychczas był w tym sezonie jedynym kierowcą w rywalizacji o mistrzostwo świata bez zdobyczy punktowej. To także pierwszy w karierze punkt Rosjanina w F1.

Jego kolega z teamu Lance Stroll zgromadził do tej pory cztery punkty za 8. miejsce w GP Azerbejdżanu.

RadioZET.pl/PAP/KS