Zamknij

Królowa zrywa z tradycją. Grid girls znikają z Formuły 1!

Krzysztof Sobczak
31.01.2018 16:22
Grid girls
fot. PAP/EPA

Formuła 1 podjęła decyzję o rezygnacji z tzw. grid girls, hostess towarzyszących kierowcom podczas weekendu wyścigowego. Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się to niemożliwe, ale w środę stało się faktem.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jako powód takiej decyzji podano zmiany zachodzące w społeczeństwie i fakt, że Liberty Media nie chce być kojarzone z wykorzystywaniem kobiet w celach promocyjnych. "Grid girls" znikną nie tylko z F1, ale także z serii towarzyszących - Formuły 2 i GP3 już od sezonu 2018.

Zobacz także

- W ciągu ostatniego roku przyjrzeliśmy się wielu obszarom, które potrzebowały poprawek, aby lepiej dopasować się do naszej wizji sportu. Praktyka zatrudniania dziewczyn w padoku była w Formule 1 obecna w ostatnich latach. Jednak uważamy, iż zwyczaj ten nie jest właściwy z wartościami Liberty Media i kłóci się z obecną opinią społeczną - oznajmił szef Liberty Medi, Sean Bratches.

Protesty kierowców i... grid girls

Co ciekawe, dwa tygodnie temu ta sama osoba zarzekała się, że rezygnacja z hostess nie wchodzi w grę. Przeciwko zmianom byli m.in. kierowcy oraz... dziewczyny, które pracowały w F1.

– Byłam grid girl w Formule 1 na torze Silverstone w lecie 2014 roku i towarzyszyłam Kimiemu Raikkonenowi. To było najlepsze doświadczenie w moim życiu. Cały zespół traktuje cię jak kogoś bardzo ważnego, spędzasz z nimi czas, poznajesz kierowców, to coś wspaniałego - przyznała jedna z nich, Chantal George.

Niezadowolenie z planów F1 już wcześniej wyrażali m.in. Sebastian Vettel, Nico Hulkenberg, Max Verstappen oraz legenda królowej motorsportu Nikki Lauda.

Na razie nie wiadomo, kto i czy w ogóle będzie ubarwiał start wyścigu oraz towarzyszył kierowcom w padoku. W kilku rundach "wykorzystano" młodych mężczyzn oraz dzieci, co także było krytykowane.

Nowy sezon Formuły 1 ruszy 25 marca w Australii.

RadioZET.pl/wrc.net.pl/Sportowe Fakty/F1/KS