Dyrektor Williamsa: Robert przezwyciężył ograniczenia. To ogromne dokonanie

Krzysztof Sobczak
17.01.2018 09:44
Robert Kubica
fot. Williams Racing/Twitter

Szefowa Williamsa Claire Williams oraz dyrektor techniczny zespołu Paddy Lowe są zachwyceni i szczęśliwi z zatrudnienia Roberta Kubicy w roli rezerwowego i rozwojowego kierowcy na sezon 2018. - Podziwiałem go przez wiele lat i jestem szczęśliwy, że będę z nim współpracował w 2018 roku - powiedział Lowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kubica przegrał na finiszu walkę o fotel drugiego kierowcy z dysponującym ogromnym wsparciem finansowym sponsorów Siergiejem Sirotkinem. Rosjanin w ostatniej chwili włączył się do rywalizacji i także dzięki lepszej niż się spodziewano postawie podczas testów w Abu Zabi zyskał uznanie włodarzy brytyjskiej stajni. Robert musi na razie zadowolić się rolą trzeciego kierowcy.

Zobacz także

Kubica jest najbardziej doświadczonym zawodnikiem w zespole, a za kolegów będzie miał 19-letniego Lance'a Strolla oraz 22-letniego Sirotkina, dla którego będzie to debiutancki sezon w F1. Do tej pory pełnił rolę kierowcy rezerwowego w Renault. Właśnie na doświadczenie Polaka najbardziej liczą szefowie ekipy z Grove.

- Jestem zachwycona, że mogę ogłosić, iż Robert dołączy do Williamsa jako kierowca rezerwowy i rozwojowy w sezonie 2018. Byliśmy pod wrażeniem tego, co osiągnął i dał pokaz swojej siły, charakteru i poświęcenia wracając do Formuły 1. Jesteśmy podekscytowani, że będziemy kontynuować naszą relację z Robertem i nie możemy doczekać się pracy z nim w nadchodzącym sezonie - przyznała Claire Williams, szefowa teamu.

Z uznaniem o drodze, jaką krakowianin musiał przejść od wypadku w 2011 roku do momentu, w którym się znalazł obecnie wypowiada się również dyrektor techniczny zespołu Paddy Lowe.

- Chcę pogratulować Robertowi tego, co osiągnął dotychczas. Przezwyciężenie ograniczeń, powrót do formy i jazda samochodem Formuły 1 ponownie to ogromne dokonania, a tylko nieliczni wierzyli, że to możliwe. Spodziewamy się, że Robert będzie miał duży techniczny wkład w prace zespołu, wykorzystując swoje doświadczenie z testów na torze i w symulatorze i będzie wspierał kierowców wyścigowych i inżynierów w każdym wyścigu. To kierowca, którego podziwiałem przez wiele lat i jestem szczęśliwy, że będę z nim współpracował w 2018 roku - powiedział Lowe.

Robert Kubica ma zapisane w kontrakcie m.in. uczestnictwo w piątkowych sesjach treningowych oraz w oficjalnych testach.

RadioZET.pl/sport.pl/KS