Zamknij

Powstanie nowoczesny ośrodek dla olimpijczyków. Rząd zapowiedział inwestycję

23.09.2021 15:58
Duszniki Zdrój. Tory bobslejowe, basen olimpijski. Powstanie nowy ośrodek sportu
fot. Pawel Relikowski/Polska Press/East News

W Dusznikach-Zdroju powstanie kolejny w Polsce Centralny Ośrodek Sportu, na infrastrukturę sportową przeznaczonych zostanie tu 59 mln zł- poinformował w czwartek minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Piotr Gliński powiedział na konferencji prasowej, że przyjęty przez rząd w tym tygodniu projekt nowelizacji tegorocznego budżetu zakłada, że 59 mln zł zostanie przeznaczonych dla COS w Dusznikach-Zdroju na stworzenie infrastruktury sportowej, w tym np. stadionu biatlonowego, dwóch internatów, hali sportowej i toru wrotkarskiego.

"A w następnym kroku chcemy, żeby tutaj powstała infrastruktura, której brakuje, która jest oczekiwana od lat - pierwszy basen 50-metrowy o wymiarach olimpijskich, 10-torowy, pierwszy na COS-ach polskich" - powiedział Gliński. Mówił, że od wielu lat oczekiwany w Polsce jest także m.in. tor bobslejowy, saneczkarski i rząd chce, żeby w Dusznikach taki tor też powstał.

Gliński wyraził nadzieję, że przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o sporcie, umożliwi wprowadzenie czterech nowych programów stypendialnych.

Centralny Ośrodek Sportu w Dusznikach-Zdroju. Powstaną tory bobslejowe i pełnowymiarowy basen

Szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że inwestycja, która będzie realizowana w Dusznikach Zdroju jest warta ponad 0,5 mld zł. Dodał też, że Centralny Ośrodek Sportu "nie będzie powstawał na gołej ziemi", gdyż m.in. dzięki samorządowcom przez lata powstawało tam szereg obiektów.

"Te obiekty wraz z nowymi inwestycjami stworzą pierwszy w południowo-zachodniej Polsce Centralny Ośrodek Sportowy z infrastrukturą, której do tej pory w Polsce nie było. Nie tylko z pełnowymiarowym olimpijskim basenem, ale również z jedynym w tej części Europy torem bobslejowym" - mówił Dworczyk.

Podkreślił jednocześnie, że dla Dolnego Śląska to kolejny bardzo ważny impuls rozwojowy. Szczególnie - zaznaczył - dla południa regionu. "Terenów, które przez lata były też zapomniane jeśli chodzi o programy inwestycyjne. Dzisiaj udaje nam się te zaległości nadrabiać. Dzisiaj dzięki takim odważnym decyzjom i współpracy jesteśmy w stanie budować infrastrukturę, która będzie służyła polskiemu sportowi, ale będzie również służyła mieszkańcom" - powiedział Dworczyk.

RadioZET.pl/PAB