Zamknij

Lawina zepchnęła Denisa Urubko. Koniec wyprawy na Broad Peak

17.02.2020 09:59
Denis Urubko nie zdobył Broad Peak
fot. Screen

Denis Urubko spadł z lawiną i musiał zrezygnować z próby zimowego wejścia na Broad Peak (8051 m n.p.m). Himalaista jest już w bazie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W wyprawie na Broad Peak Denisowi Urubko towarzyszyli Don Bowie i była miss Finlandii Lotta Hintsa, jednak oboje zrezygnowali z dalszego wspinania ze względu na problemy zdrowotne Kanadyjczyka. Posiadający polskie obywatelstwo Rosjanin został sam.

Denis Urubko nie zdobył Broad Peak

Urubko znany jest ze swojego konserwatywnego podejścia do himalaizmu. Według niego zima kończy się 29 lutego, dlatego od lat kwestionuje zimowego zdobycie Broad Peak przez Polaków (5 marca 2013): Macieja Berbekę, Tomasza Kowalskiego, Adama Bieleckiego i Artura Małka. Tym razem jego determinacja nie wystarczyła.

- Jestem w bazie, nie zdobyłem szczytu, ale przetrwałem mimo pewnych incydentów. Prognoza wiatru na szczycie wynosiła około 70-80 km/h. Spadła lawina, do tego zerwała się lina. Na szczęście nie wpadłem w szczelinę - napisał w wiadomości do swojego przyjaciela Pipiego Cardella.

Na portalu montagna.tv pojawiła się informacja, że lawina zepchnęła Urubkę 100 metrów w dół, a potem urwała się jego lina. Zatrzymał się jeszcze 50 metrów niżej. Na szczęście nie doznał poważnych obrażeń.

Denis Urubko uratował Elisabeth Revol

Denis Urubko brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie wspólnie z Adamem Bieleckim uratowali Elisabeth Revol. Francuzka wcześniej zdobyła szczyt razem z Tomaszem Mackiewiczem, którego niestety nie udało się uratować.

RadioZET.pl/montagna.tv/Twitter/Sportowe Fakty