Zamknij

Denis Urubko kończy karierę. Decyzję podjął jeszcze przed wyprawą na Broad Peak

19.02.2020 09:28
Denis Urubko kończy karierę
fot. Denis Urubko/Facebook

Denis Urubko postanowił nie wracać już w góry wysokie i zakończył sportową karierę - informuje dziennikarka i była kierowniczka jego wypraw Elina Laletina. 46-letni Rosjanin z polskim obywatelstwem decyzję miał podjąć jeszcze przed nieudaną ekspedycją na Broad Peak.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Decyzja podjęta. 31 lat w górach, 21 wypraw. Wystarczy! (Napisał wczoraj w sms-ie do żony Marii)" - napisała w mediach społecznościowych Laletina. Informacja pojawiła się też w rosyjskich mediach. "Denis Urubko jest w Skardu. Gratulujemy mu zakończenia kariery alpinistycznej" - napisano na profilu russianclimb.com.

Denis Urubko w poniedziałek podjął próbę samotnego zdobycia Broad Peak (8051 m n.p.m.). Atak szczytowy mógł jednak zakończyć się tragedią. - Lawina zepchnęła mnie 100 metrów w dół, na szczęście nie wpadłem do szczeliny - pisał później na Facebooku.

W wyprawie towarzyszyli mu Kanadyjczyk Don Bowie i była miss Finlandii Lotta Hintsa, ale ze względu na chorobę mężczyzny zrezygnowali z dalszego wspinania.

Denis Urubko - akcja ratunkowa na Nanga Parbat

Denis Urubko jest legendą himalaizmu, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum. Naprawdę głośno zrobiło się o nim po akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018 roku, w której wraz z Adamem Bieleckim i innymi sportowcami uratowali Elisabeth Revol. Niestety nie zdołali dotrzeć do towarzyszącemu Francuzce Tomasza Mackiewicza.

Wszyscy uczestnicy akcji ratunkowej przebywali wcześniej na K2, gdzie próbowali dokonać pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Celu nie osiągnęli, ale o ich bohaterskiej postawie mówił wówczas cały świat.

RadioZET.pl/Onet