Zamknij

Denis Urubko i dwóch Polaków uratowali wspinacza w Himalajach. Fenomenalna akcja ratownicza

Maciej Walasek
22.07.2019 09:51
Denis Urubko
fot. AFP/EastNews

Denis Urubko razem z Polakami wziął udział w akcji ratunkowej jednego z włoskich wspinaczy na górze Gashebrum. Dzięki fantastycznej postawie ratowników udało się przenieść rannego na wysokość pozwalającą helikopterowi na zabranie go.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Denis Urubko razem z Donem Bowiem działali niedaleko Gaszerbrum VII. W pobliżu nich Francesco Cassardo i Cala Cimenti zdobyli tę górę, ale przy schodzeniu doszło do wypadku. Ten pierwszy odpadł ze ściany i złamał kość udową. Dodatkowo nabawił się urazu szyi. O jego dalszym zejściu nie było mowy. W związku z tym Urubko razem z Kanadyjczykiem ruszyli na pomoc i w szybkim czasie dotarli do włoskiego duetu.

„Denis i Don już z nami są. Powiedzieli, że zmierza tu też dwóch innych Polaków. Ponieważ helikopter nie przybywa, postanowiliśmy ruszyć. Prawdopodobnie będziemy iść całą noc, by przetransportować Francesco w bezpieczne miejsce” – napisał na Facebooku Cimenti.

Bez tytułu
fot. screen

„La Gazetta dello Sport” poinformowała, że śmigłowiec nie dostawał zielonego światła na lot z powodów formalnych, dlatego ratownicy podjęli decyzję, że przewiozą Włocha na sankach na niższą wysokość. Ostatecznie helikopter zabrał Włocha, a jego kolega kontynuował schodzenie.

Denis Urubko: Akcja ratownicza na Nanga Parbat

Denis Urubko razem z Adamem Bieleckim wzięli udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie wspólnie uratowali Elisabeth Revol. Francuska wcześniej zdobyła szczyt razem z Tomaszem Mackiewiczem, którego nie udało się uratować.

RadioZET.pl/gazzetta.it/MW