Zamknij

Minister Bańka o uruchomieniu POLADA: Wielki dzień dla polskiego sportu

Krzysztof Sobczak
03.07.2017 12:11
Witold Bańka
fot. PAP

- To wielki dzień dla polskiego sportu, to wielki dzień dla polskiego systemu antydopingowego - powiedział minister sportu i turystyki Witold Bańka podczas uroczystości inauguracji działalności Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak podkreślił szef resortu, znowelizowana ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie i powołana na tej podstawie Polska Agencja Antydopingowa to rozwiązania o najwyższym światowym standardzie.

Zobacz także

- POLADA będzie miała zasięg globalny, wprowadzi Polskę na arenę międzynarodową. Dzięki niej wzmacniamy też system antydopingowy w Polsce - dodał Bańka.

Zastąpi Komisję do Zwalczania Dopingu w Sporcie

POLADA przejmuje obowiązki kierowanej dotychczas przez prof. Jerzego Smorawińskiego Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Zacznie działać w zupełnie nowych warunkach prawnych. Powołująca ją ustawa, która weszła w życie 1 lipca, nie tylko nakazuje nakładanie na osoby zaangażowane w dopingowy proceder rutynowych w obrębie sportu sankcji dyscyplinarnych, lecz również przewiduje odpowiedzialność karną.

Karze podlegać będzie także osoba, której zostanie udowodnione prowadzenie obrotu zabronionymi substancjami. Tak samo odpowiadać może ten, kto podawał zabroniony środek zawodnikowi bez jego wiedzy lub wprowadził go na polski rynek.

Ustawa przewiduje, że osoba, której zostanie udowodnione podanie małoletniemu zabronionej substancji, podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Scentralizowanie badań

Dotychczas polskie związki sportowe miały osobne struktury, które zajmowały się oceną, czy był stosowany doping i karaniem winnych. Ustawa oddaje te kompetencje wyłącznie POLADA. Agencja współpracować będzie z policją, strażą graniczną oraz izbą celno-skarbową. Ma to na celu wyeliminowanie zorganizowanego handlu środkami niedozwolonymi.

W 2019 roku Katowice będą gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej, na której dojdzie m.in. do wyboru nowych władz WADA i przeglądu Światowego Kodeksu Antydopingowego. Będzie to piąta edycja konferencji. Poprzednie odbyły się w Lozannie, Kopenhadze, Madrycie i Johannesburgu.

RadioZET.pl/PAP/KS