Czesi zmienią hymn narodowy dla... sportowców? Obecny jest za krótki

Krzysztof Sobczak
29.03.2018 18:55
Ester Ledecka na podium ZIO w Pjongczangu
fot. Instagram/Ester Ledecka

Czeski Komitet Olimpijski (COV) przedstawił w środę w Pradze cztery wersje nowego brzmienia czeskiego hymnu państwowego. – Komitet inicjuje debatę o ewentualnej zmianie, bo obecna wersja jest zbyt krótka – powiedział jego przewodniczący Jirzi Kejval.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Obecna wersja hymnu państwowego trwa 45 sekund. Przedstawiciele środowiska sportowego są zdania, że podobnie jak hymny innych państw powinna trwać pół minuty dłużej, czyli dozwolone jako maksimum 75 sekund. - Jesteśmy sportowcami, walczymy, byśmy byli najlepsi na świecie, chwila na podium zwycięzców jest wielką chwilą – zaznaczył na konferencji prasowej Kejval.

Zobacz także

Czeski hymn liczy blisko 200 lat

Pieśń "Kde domov muj?" ("Gdzie mój dom?") ze słowami Josefa Kajetana Tyla i muzyką Frantiszka Szkroupa pochodzi z ich wystawionej po raz pierwszy w 1834 roku śpiewogry "Fidlovaczka", która nie odniosła jako całość scenicznego sukcesu. Sama pieśń zdobyła jednak szybko popularność i w roku 1919 wraz ze słowacką pieśnią "Nad Tatrou sa blyska" stała się hymnem państwowym nowo utworzonej Czechosłowacji. Po jej rozdzieleniu na początku 1993 roku mamy ponownie dwa odrębne hymny.

Cztery wersje, jeden autor

Autorem nowych wersji hymnu państwowego jest kompozytor Milosz Bok. Na konferencji prasowej zwracano uwagę, że dwie z nich są zbyt pompatyczne i majestatyczne jak na współczesne gusta. Bok odpowiedział, że jest to jego natura i jego wkład w dyskusję na temat możliwej formy hymnu.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Organizowanie dalszej publicznej dyskusji w sprawie wyboru nowej wersji hymnu wzięło na siebie zajmujące się sprawami kultury publiczne Czeskie Radio Wełtawa.

RadioZET.pl/PAP/KS