Zamknij

Persona non grata w nowej kampanii Nike. Kim jest Colin Kaepernick? [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
06.09.2018 11:52
Colin Kaepernick twarzą kampanii firmy Nike
fot. Instagram/Colin Kaepernick

Przez zaangażowanie do nowej kampanii reklamowej Colina Kaepernicka firma Nike straciła już kilka miliardów dolarów i rzeszę wiernych do tej pory klientów. Kim jest sportowiec, przez którego konsumenci palą produkty tej marki?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Nowa reklama Nike'a wywołała spore poruszenie jeszcze przed oficjalną premierą spotu. Jej hasło brzmi "Musisz w coś wierzyć. Nawet jeśli będziesz musiał poświęcić wszystko", a twarzą kampanii uczyniono Colina Kaepernicka. Slogan idealnie pasuje do sytuacji Amerykanina, choć sam filmik nawiązuje do sportu osób niepełnosprawnych, przełamywania barier i pokonywania własnych słabości.

Colin Kaepernick - kim jest bohater kampanii Nike?

Colin Kaepernick to były zawodnik NFL, który w 2016 roku w oryginalny sposób zaprotestował przeciwko brutalności policji i dyskryminacji rasowej względem ludności afroamerykańskiej. Przed jednym z meczów Amerykanin uklęknął podczas ogrywania hymnu, co przez znaczną część dumnego społeczeństwa zostało odebrane jako zniewaga i zbezczeszczenie symboli narodowych.

Kaepernick stracił niemal wszystko - od kontraktu w drużynie NFL po sławę i sympatię kibiców. Od tamtego incydentu nikt go nie chce zatrudnić, co sam zainteresowany odbiera właśnie jako przejaw dyskryminacji. Złożył nawet pozew przeciwko władzom NFL, oskarżając je o zmowę.

Cała sprawa jest polityczna, o czym najlepiej świadczą słowa Donalda Trumpa z 2016 roku, wówczas kandydata na prezydenta USA. - Powinni wyrzucić tego su******* z boiska - mówił polityk, który przez wiele środowisk uważany jest za rasistę.

Reklama Nike: Ludzie palą produkty

Nowa kampania doprowadziła do... szału niektórych fanów marki. W mediach społecznościowych można odnaleźć setki czy wręcz tysiące filmików i zdjęć, na których ludzie palą buty oraz odzież Nike'a w proteście przeciwko zatrudnieniu Kaepernicka.

Znaleźli się też tacy, którzy ten bojkot uważają za kuriozalny. Postanowili jeszcze bardziej wspierać firmę.

Serena broni Kaepernicka

W obronie futbolisty [ale też firmy, która jest sponsorem zawodniczki - przyp. red.] stanęła najsłynniejsza kobieta współczesnego sportu, Serena Williams. - Zrobił bardzo wiele dla społeczności afroamerykańskiej, a to słono go kosztowało. To smutne - przyznała tenisistka. Zaznaczyła jednak, że protest przebiega pokojowo, a marka Nike poradzi sobie z chwilowym załamaniem.

RadioZET.pl/Independent/KS