Zamknij

Chwaliła Putina, teraz broni Rosjan. "Wykluczanie nas z zawodów to masochizm"

08.08.2022 12:21

Weronika Stiepanowa, mistrzyni olimpijska z Tokio, zaprotestowała przeciwko wykluczeniu rosyjskich sportowców z międzynarodowych zawodów. -Politycy to jedno, a sportowcy drugie. Czekam aż zachód wyleczy się z tego masochizmu – stwierdziła Rosjanka.

Chwaliła Putina, teraz broni Rosjan. "Wykluczanie nas z zawodów to masochizm"
fot. AP/Associated Press/East News

Weronika Stiepanowa oburzyła się z powodu wykluczenia Rosjan po tym, jak nie mogła wystartować na norweskim festiwalu Blink, nazywanym alternatywnymi mistrzostwami świata. Zawody trwały od 3 do 6 sierpnia. Startowali w nich najlepsi narciarze na świecie, którzy na nartorolkach, w letniej aurze, mierzyli się m.in. w biathlonie i biegach narciarskich.

"Następny festiwal sportowy Blink dobiegł końca. To takie „alternatywne mistrzostwa świata” – w każdym razie większość najlepszych narciarzy co roku tam przyjeżdża. Zwykle zapraszają aktualnych mistrzów i medalistów igrzysk olimpijskich, Pucharu Świata oraz oczywiście drużynę norweską. W zeszłym roku zostałam powołana jako aktualna mistrzyni świata juniorów" – użalała się Stiepanowa i dodała, że w tym roku żaden zawodnik ani zawodniczka z Rosji nie zostali zaproszeni.

"Czy chcą wykluczyć rosyjskich sportowców z Europy, a jeśli tak, to na jak długo? Zachodni politycy to jedno, a organizatorzy zawodów, producenci sprzętu i sportowcy to zupełnie co innego. Spokojnie przygotowuję się i czekam, aż poczucie rzeczywistości powróci na Zachód i wyleczy ich obecny masochizm” – napisała Stepanova w swoim kanale Telegram.

Stiepanowa w maju tego roku uczestniczyła w spotkaniu z Władimirem Putinem, w trakcie którego odbierała gratulacje od prezydenta. - Rosja to wielki i dumny kraj. Jesteśmy na właściwej drodze i wygramy tak, jak wygraliśmy na igrzyskach olimpijskich – powiedziała 21-latka, odnosząc się do wojny na Ukrainie. Władimir Putin dodał od razu: - Obiecuję, nie zawiedziemy. Stiepanowa mówiła potem, że życzy swojej ojczyźnie wszystkiego najlepszego, a także wezwała do tego, by nie wierzyć w przekazy medialne dotyczące Rosji.

21-latka jest trzykrotną mistrzynią świata juniorów w biegach narciarskich, a także złotą medalistką olimpijską. Stiepanowa wywalczyła najwyższy stopień podium w sztafecie 4x5 kilometrów. 

loader

RadioZET.pl/PAB