Zamknij

Justyna Kowalczyk ostro skomentowała wpadkę dopingową Froome'a

Krzysztof Sobczak
13.12.2017 12:42
Justyna Kowalczyk
fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Justyna Kowalczyk w mocnych słowach odniosła się do doniesień o wpadce dopingowej zwycięzcy tegorocznych Tour de France oraz Vuelty a Espana Chrisa Froome'a. W organizmie brytyjskiego kolarza stwierdzono dwukrotnie wyższe niż dozwolone stężenie leku na astmę.

Zagłosuj

Czy leki na astmę powinny być uznane za doping?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

"Przecież to tylko kolejny dominator w sporcie wytrzymałościowym, który wyrównuje sobie szanse astmą" - napisała Justyna Kowalczyk na Twitterze, oznaczając swój wpis hasztagiem "Froome".

Polska biegaczka narciarska od lat stara się przekonać środowisko, że leki na astmę mają wpływ na osiągane wyniki i powinny być traktowane jak regularny doping. Z tego powodu wielokrotnie krytykowała swoje rywalki z Norwegii, na czele z Marit Bjoergen, Therese Johaug i Heidi Weng.

Przekroczona norma

Chris Froome, zwycięzca tegorocznych wyścigów Tour de France i Vuelta a Espana, miał podwyższony poziom salbutamolu, leku na astmę - poinformowała w środę UCI. Brytyjczyk miał w organizmie dwa razy wyższe stężenie tej substancji niż jest to dozwolone (1000 nanogramów na mililitr).

Kolarz nie został na razie zawieszony, ale żeby uniknąć kary, musi dowieźć swojej niewinności i przedstawić niezbite dowody, że stosował lek w celach medycznych.

RadioZET.pl/PAP/KS