Zamknij

Zwycięzca Tour de France i Vuelty na dopingu? "Brałem leki na astmę za zgodą lekarza"

Krzysztof Sobczak
13.12.2017 09:33
Chris Froome
fot. EastNews

Słynny brytyjski kolarz Chris Froome, zwycięzca tegorocznych wyścigów Tour de France i Vuelta a Espana, miał pozytywny wynik testu dopingowego - poinformowała międzynarodowa unia tego sportu (UCI). Badanie przeprowadzono 7 września podczas zawodów w Hiszpanii, a o ich wyniku Brytyjczyk dowiedział się 20 września.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

UCI podała w komunikacie, że u Froome'a stwierdzono podwyższony poziom salbutamolu, leku na astmę rozszerzającego oskrzela.

Międzynarodowa Unia Kolarska sprecyzowała jednak, że zawodnik grupy Sky nie podlega obowiązkowemu zawieszeniu ze względu na charakter niedozwolonej substancji, ale teraz to na nim spoczywa obowiązek dowiedzenia niewinności.

Reakcja Sky

Grupa Sky natychmiast wystosowała oświadczenie, w którym tłumaczy zaistniałą sytuację. Do podejrzeń o świadome stosowanie dopingu odniósł się również Froome.

- Powszechnie wiadomo, że mam astmę i dokładnie wiem, jakie obowiązują zasady. Używam inhalatora do radzenia sobie z tymi objawami (zawsze w dopuszczalnych granicach), ze świadomością, że każdego dnia gdy zakładam koszulkę lidera wyścigu na pewno zostanę przebadany - przyznał Brytyjczyk.

- Objawy astmy nasiliły się w trakcie wyścigu, więc udałem się do lekarza. Nigdy nie przekroczyłem dozwolonej dawki - dodał.

Froome zapewnił, że będzie współpracował z UCI i dostarczy wszelkich niezbędnych dokumentów, by dowieźć swojej niewinności.

Jeden z najlepszych

32-letni Froome ma w dorobku m.in. cztery zwycięstwa w Tour de France (2013, 2015, 2016, 2017) i jedno w Vuelta a Espana (2017) oraz brązowe medale igrzysk olimpijskich w Londynie (2012 rok) oraz w Rio de Janeiro (2016) w jeździe indywidualnej na czas. Trzeci był również w tym roku podczas mistrzostw świata w norweskim Bergen w tej samej konkurencji.

RadioZET.pl/PAP/teamy sky/KS