Zamknij
Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Szurkowskiego
  • Msza żałobna w intencji Ryszarda Szurkowskiego (1)
  • Msza żałobna w intencji Ryszarda Szurkowskiego (2)
  • Msza żałobna w intencji Ryszarda Szurkowskiego (6)
  • 8 Zobacz
fot. PAP/EPA

Ryszard Szurkowski, legendarny polski kolarz, został pośmiertnie uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. "Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem" - napisał prezydent w liście.

  • Ryszard Szurkowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
  • W Warszawie odbyła się msza żałobna za zmarłego legendarnego kolarza
  • Pogrzeb Ryszarda Szurkowskiego zaplanowano na 13 lutego

Ryszard Szurkowski zmarł w poniedziałek 1 lutego w szpitalu w Radomiu w wieku 75 lat. Był najlepszym polskim kolarzem w historii. W 1973 roku został mistrzem świata, dwukrotnie (1972, 1976) wywalczył olimpijskie srebro w jeździe drużynowej na czas, cztery razy (1970, 1971, 1973 i 1975) wygrał Wyścig Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie. Interesowały się nim czołowe grupy zawodowe, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejść na zawodowstwo.

W piątek w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się ceremonia pogrzebowa. Na początku mszy żałobnej minister Adam Kwiatkowski w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy przekazał żonie zmarłego sportowca Iwonie Arkuszewskiej-Szurkowskiej wspomniane odznaczenie.

Ryszard Szurkowski pośmiertnie odznaczony przez Andrzeja Dudę

"W jego osobie żegnamy dzisiaj jednego z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych sportowców polskich XX wieku. Dla milionów kibiców w Polsce i za granicą był ikoną i niedoścignionym mistrzem kolarstwa szosowego" - napisał prezydent w liście.

Jak przypomniał, za sprawą Szurkowskiego i jego kolegów w latach 70. starty kolarzy wzbudzały emocje podobne jak występy "Orłów Górskiego" na boiskach piłkarskich.

"Za te wszystkie piękne, radosne wspólnotowe przeżycia chcę dziś w imieniu całego naszego narodu z serca podziękować. Ryszard Szurkowski pozostał postacią wyjątkową i ważną także dla moich rówieśników i późniejszych pokoleń" - dodał prezydent.

Pogrzeb Ryszarda Szurkowskiego odbędzie się 13 lutego w kościele oraz na cmentarzu przykościelnym w Wierzchowicach koło Świebodowa, jego rodzinnej miejscowości.

RadioZET.pl/PAP