Zamknij

Brisbane gospodarzem igrzysk olimpijskich 2032. Nie było innych kandydatów

21.07.2021 10:56
Brisbane 2032
fot. TORU HANAI/AFP/East News

Brisbane zostało wybrane gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2032 roku. Jak poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski, australijskie miasto było jedynym rzeczywistym kandydatem na ten termin.

  1. Brisbane gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich 2032
  2. Brisbane było jedynym kandydatem do organizacji IO 2032
  3. IO 2032: Chętni do organizacji byli, ale nie spełniali wymogów
  4. Gdzie odbędą się najbliższe letnie igrzyska olimpijskie?

Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska - poinformował w środę Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Australia zawody tej rangi będzie gościła po raz trzeci. W 1956 roku odbyły się w Melbourne, a w 2000 w Sydney.

- To historyczny dzień nie tylko dla Brisbane i stanu Queensland, ale dla całego kraju - powiedział premier Australii Scott Morrison.

Brisbane gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich 2032

Australia jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem, które zorganizuje letnie igrzyska w trzech różnych miastach.

- Igrzyska trafiły do najbardziej pracowitych, wdzięcznych i entuzjastycznie nastawionych ludzi. Obiecuję wszystkim sportowcom - zapewnimy wam niezapomniane doświadczenie - dodał szef Australijskiego Komitetu Olimpijskiego, John Coates, który jest także wiceprzewodniczącym MKOl.

Brisbane było jedynym kandydatem do organizacji IO 2032

Po zmianach w zasadach wybierania gospodarza igrzysk Brisbane było jedynym kandydatem. Jego ostateczny wybór już w czerwcu rekomendował Komitet Wykonawczy MKOl, bazując na sprawozdaniu przygotowanym przez specjalną komisję.

Wysoko oceniono istniejącą już infrastrukturę, rządowe wsparcie, zaangażowanie sektora prywatnego, doświadczenie w organizacji dużych imprez (w 2018 Queensland gościło Igrzyska Wspólnoty Narodów), a także... pogodę.

IO 2032: Chętni do organizacji byli, ale nie spełniali wymogów

W 2019 roku MKOl zrewidował proces wyboru, by ułatwić zadanie potencjalnym miastom-gospodarzom oraz obniżyć koszty. Miasta nie prowadziły typowej kampanii promocyjnej, a MKOl miał dokonać wyboru po bezpośrednich rozmowach.

Brisbane było jednym z miast, które publicznie wyrażały zainteresowanie organizacją igrzysk, obok m.in. Budapesztu, Dauhy czy niemieckiego regionu Zagłębia Ruhry. Już w lutym Australijczycy stali się tzw. preferowanym kandydatem.

Gdzie odbędą się najbliższe letnie igrzyska olimpijskie?

Brisbane starało się o organizację igrzysk w 1992 roku. Wówczas jednak MKOl wybrał Barcelonę.

W tym roku letnie igrzyskach olimpijskie odbędą się w Tokio, w 2024 roku ma je gościć Paryż, a cztery lata później Los Angeles.

RadioZET.pl/PAP