Zamknij

Nowa dyscyplina zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. MKOl potwierdza

08.12.2020 13:02
medale olimpijskie
fot. Du Xiaoyi/Xinhua News/East News

Breakdance oficjalnie zadebiutuje jako nowa dyscyplina olimpijska. Po raz pierwszy zostanie włączona do programu igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - potwierdził Komitet Wykonawczy MKOl. Wraz z nią pojawią się trzy inne dyscypliny: wspinaczka sportowa, surfing i skateboard, które dołączą do igrzysk w Tokio w przyszłym roku.

  • Breakdance zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024;
  • MKOl podjął decyzję o wyrównaniu igrzysk pod względem płci;
  • W programie igrzysk w Tokio 2021 pojawią się trzy nowe dyscypliny: wspinaczka sportowa, surfing i skateboard.

Breakdance zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku – potwierdził Thomas Bach. Przewodniczący MKOl podkreślił, że decyzja jest zmianą dla igrzysk, które staną się „bardziej wyrównane płciowo, odmłodzone i bardziej miejskie”. - To dyscypliny integracyjne, bardzo popularne i mogą być uprawiane poza tradycyjnymi arenami sportowymi – zaznaczył.

Jednocześnie igrzyska olimpijskie w Paryżu będą pierwszą imprezą czterolecia, na której zobaczymy równy podział na uczestników płci męskiej i żeńskiej w 28 na 32 dyscypliny. O ile w Rio de Janeiro odsetek kobiet wynosił 45,6 proc., w Tokio wzrośnie do 48,8 proc., a w stolicy Francji ma to być równe 50 proc.  

Breakdance zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu

Po raz pierwszy wyrównanie uda się osiągnąć w lekkoatletyce, boksie i kolarstwie. Z kolei więcej kobiet wystartuje w pływaniu, a dokładniej w konkurencjach synchronicznych i gimnastyce artystycznej. Z kolei więcej mężczyzn będzie rywalizować w piłce nożnej i zapasach.

Ponadto w Paryżu dojdzie do zmniejszenia liczby sportowców. O ile w Tokio weźmie udział 11092 osoby, tak w Paryżu pojawi się 10500 uczestników.

RadioZET.pl/