Tour de Pologne: Kolarze złożyli hołd Bjorgowi Lambrechtowi [WIDEO]

Maciej Walasek
06.08.2019 13:02
Bjorg Lambrecht - minuta ciszy
fot. PAP/EPA

O godz. 12.07 z rynku w Jaworznie kolarze wyruszyli na trasę czwartego etapu Tour de Pologne. Start poprzedziła minuta ciszy w hołdzie dla Belga Bjorga Lambrechta, który zmarł w poniedziałek wskutek obrażeń doznanych na poprzednim odcinku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Na czele peletonu ustawili się zawodnicy ekipy Lotto Fix All, koledzy zmarłego kolarza. Przy oklaskach tłumu zgromadzonego na starcie pokonali pierwsze kilometry.

- To wielka tragedia. Ginie młody chłopak, 22 lata, w wypadku, gdzie nie było wielkiego zagrożenia. W niezrozumiały sposób. Nie jechał za szybko, 30 km/h, zjeżdża do rowu i odnosi takie ciężkie obrażenia, że nie przeżywa wypadku – powiedział na starcie dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Przepust: Miejsce, w które uderzył Bjorg Lambrecht. Są już pierwsze znicze [FOTO]

- Pragniemy uczcić Jego pamięć przejazdem zneutralizowanym. Jedziemy bardzo spokojnie do mety. Dzisiaj nie ma wyników, nie ma pomiaru czasu, nie ma ścigania. Bardzo dziękuję, państwu, że jesteście tutaj z nami – dodał.

Kolarze wystartowali spod bramy w kolorze czarnym. Wielu zawodników, w tym reprezentanci Polski, mieli stroje przystrojone kirami. Czarne tasiemki były widoczne również na samochodach wyścigowych.

Śmierć Bjorga Lambrechta: Na jaw wychodzą zaskakujące wieści [NOWE FAKTY]

Tour de Pologne: Minuta ciszy dla Bjorga Lambrechta

Peleton zatrzyma się przed Wilamowicami na 48. kilometrze, feralnym, na którym w poniedziałek miał wypadek Lambrecht. Na mecie jego pamięć również zostanie uczczona minutą ciszy. Wcześniej kolarze oddali hołd w taki sposób tuż przed startem 4. etapu Tour de Pologne.

Do wypadku doszło w pierwszej części poniedziałkowego etapu w okolicach Żor. 22-letni Belg uderzył w betonowy przepust na drodze i na miejscu był reanimowany, a następnie przewieziony do szpitala w Rybniku. Zmarł na stole operacyjnym.

Nagranie z wypadku Bjorga Lambrechta obiegło sieć. Kibice ruszyli na pomoc [WIDEO]

To pierwszy śmiertelny wypadek kolarza w Tour de Pologne, odkąd w 1993 roku dyrektorem wyścigu został Lang.

Lambrecht zanotował w ostatnich miesiącach kilka wartościowych wyników: był czwarty w Strzale Walońskiej i szósty w innym prestiżowym klasyku Amstel Gold Race, wygrał też klasyfikację młodzieżową w Criterium du Dauphine. W ubiegłym roku w mistrzostwach świata w Innsbrucku zdobył srebrny medal w wyścigu młodzieżowców (do lat 23).

W Tour de Pologne miał być liderem grupy Lotto Fix All (grupa przyjęła tę nazwę specjalnie na TdP, w sezonie ściga się pod szyldem Lotto Soudal).

RadioZET.pl/PAP/MW