Trzeci po Szczakielu i Gollobie. Bartosz Zmarzlik żużlowym mistrzem świata

05.10.2019 21:16
Bartosz Zmarzlik żużlowym mistrzem świata

Bartosz Zmarzlik zajął czwarte miejsce w Grand Prix Polski w Toruniu, ostatniej eliminacji żużlowych mistrzostw świata, ale już wcześniej zapewnił sobie tytuł. Turniej wygrał Duńczyk Leon Madsen i w klasyfikacji końcowej zajął drugie miejsce

W finale Madsen wyprzedził Rosjanina Emila Sajfutdinowa, a stawką tego pojedynku był srebrny medal mistrzostw świata. Trzeci w sobotę był Duńczyk Niels Kristian Iversenem.

Zmarzlik jako jedyny z biało-czerwonych awansował do półfinałów, pozostali zakończyli zawody w Toruniu po fazie zasadniczej. Niesamowicie na Motoarenie radził sobie Madsen, który wygrał wszystkie swoje wyścigi. Mimo jednego potknięcia, Sajfutdinow także wystąpił w ostatnim biegu dnia, więc walka o srebrny medal trwała do samego końca.

Tytuł po dziesięciu tegorocznych turniejach wywalczył Zmarzlik, zdobywając łącznie 132 punktów. Na drugim stopniu podium stanął Madsen (130), brązowy medal zdobył Sajfutdinow (126).

Polscy mistrzowie świata na żużlu

Urodzony w Szczecinie żużlowiec jest trzecim polskim indywidualnym mistrzem świata w jeździe na żużlu. Pierwszym był Jerzy Szczakiel (1973), drugim Tomasz Gollob (2010). Najwięcej tytułów w historii mistrzostw świata zdobyli Ivan Mauger (Nowa Zelandia) oraz Tony Rickardsson (Szwecja) - po sześć.