Zamknij

Bartosz Zmarzlik zwycięzcą żużlowego GP Polski

Maciej Walasek
03.08.2019 21:35
Bartosz Zmarzlik
fot. PAP

Bartosz Zmarzlik wygrał żużlową Grand Prix we Wrocławiu, piątą eliminację mistrzostw świata, i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. W finale pokonał Słowaka Martina Vaculika, Duńczyka Leona Madsena i Janusza Kołodzieja.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Po pięciu turniejach GP Zmarzlik ma 61 pkt, tak samo jak Rosjanin Emil Sajfutdinow i Madsen.

W półfinałach wrocławskiego turnieju odpadli Maciej Janowski i Patryk Dudek, a po zasadniczej części zawodów - Maksym Drabik.

Pierwszym Polakiem, który na Stadionie Olimpijski w sobotę zebrał ogromne brawa był jednak nie Dudek, ale debiutujący w tegorocznym cyklu eliminacji mistrzostw świata Drabik, kiedy w drugim biegu imprezy zdobył trzy punkty. 21-latek kolejne wyścigi nie miał już jednak tak udanych i zawody skończył z dorobkiem czterech punktów, co dało mu 13. miejsce.

W początkowej fazie zawodów najrówniej z biało-czerwonych jeździli Kołodziej i Janowski. Ten pierwszy po czterech seriach miał 10 punktów, czyli tyle samo punktów co prowadzący Sajfutdinow, a popularny Magic tylko oczko mniej. Dobrze radził też sobie Zmarzlik, który zgromadził osiem punktów i też był w ósemce dającej prawo jazdy w półfinałach. W ostatniej serii cała trójka pojechała doskonale i przypieczętowała awans do półfinału.

Do ostatniego biegu za to musiał walczyć, a później drżeć o korzystne rozstrzygnięcia Dudek. Żużlowiec Stelmetu Falubaz Zielona Góra przeżywał istną huśtawkę na Stadionie Olimpijskim. Najpierw zdobył dwa oczka, później dwa razy był ostatni, aby następnie dwa razy wygrać i rzutem na taśmę wedrzeć się do ósemki.

Ostatnie dwa biegi kibice oglądali na stojąco. Najpierw zacięty pojedynek o drugie miejsce dające awans do finału stoczyli Kołodziej i Janowski, bo z przodu pędził Zmarzlik. Przez większą część biegu górą był wrocławianin, ale na mecie lepszy okazał się ten pierwszy.

W finale Zmarzlik nie dał szans rywalom. Wyszedł pierwszy spod taśmy i później tylko powiększał przewagę. Kołodziej walczył o trzecie miejsce, ale musiał uznać wyższość Madsena.

Wyniki:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska) 17 pkt - 1. miejsce w finale

2. Martin Vaculik (Słowacja) 15 - 2. miejsce w finale

3. Leon Madsen (Dania) 14 - 3. miejsce w finale

4. Janusz Kołodziej (Polska) 15 - 4. miejsce w finale

RadioZET.pl/PAP/MW