Zamknij

15-letni Rosjanin "przeprosił" za nazistowski gest: "To nieprawda"

13.04.2022 09:38
Artem Seweriuchin przeprasza za salut nazistowski
fot. Twitter/screen

Artem Seweriuchin "przeprosił" za wykonanie nazistowskiego gestu na podium kartingowych mistrzostw Europy w Portimo w Portugalii. 15-latek próbował przekonywać, że został źle zrozumiany. "Stojąc na podium, wykonałem gest, który przypominał salut nazistowski, ale to nieprawda" - mówi na opublikowanym nagraniu.

Od 49 dni wojska Władimira Putina prowadzą niczym nieuzasadnioną i pozbawioną jakichkolwiek zasad wojnę w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze mordują, gwałcą i grabią opuszczone domostwa, a cały świat nakłada coraz bardziej dotkliwe sankcje na kraj dyktatora. Nie ominęły one również świata sportu. Zawodnicy z tego kraju zostali wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji, a startować mogą m.in. kierowcy wyścigowi oraz tenisiści, ale nie mogą używać własnych symboli narodowych i muszą liczyć się z występami pod inną niż rosyjską flagą. Taki właśnie przypadek dotyczy 15-letniego Artema Seweriuchina.

Młody sportowiec pokazał, że decyzja FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) o dopuszczeniu Rosjan do zmagań była błędna. Po zwycięstwie w kartingowych mistrzostwach Europy w Portugalii Seweriuchin, stojąc na najwyższym stopniu podium, wykonał salut rzymski, symbol nazizmu, a następnie głośno się roześmiał. Zdecydował się na to podczas odgrywania hymnu Włoch.

Seweriuchin wyrzucony z zespołu za salut rzymski

Nie czekał długo na konsekwencje. FIA wszczęła postępowanie wyjaśniające, a szwedzki team Ward Racing zerwał z nim kontrakt. "Zespół jest głęboko zawstydzony zachowaniem zawodnika" - napisano. "Ward Racing z pełną stanowczością potępia osobiste działania Artema Seweriuchina podczas ceremonii wręczenia nagród 10 kwietnia 2022 roku, ponieważ uważa je za przejaw niesportowego zachowania, naruszenia kodeksu etycznego i moralnego" - dodano.

Do zamieszania odniósł się również 15-latek. W nagranym przesłaniu próbował przekonywać, że został źle zrozumiany i nie zamierzał nikogo urazić. Oświadczenie wygląda na wcześniej przygotowane i odczytane, zatem nie ma mowy o pomyłce.

Seweriuchun przeprasza za salut rzymski

- Chciałbym przeprosić wszystkich za to, co wydarzyło się podczas kartingowych mistrzostw Europy. Stojąc na podium, wykonałem gest, który przypominał salut nazistowski, ale to nieprawda. Nigdy nie popierałem nazizmu i uważam go za jedną z najgorszych zbrodni przeciwko ludzkości – mówi Seweriuchin - Wiem, że jestem głupi i mam świadomość możliwości otrzymania kary. Chciałbym, abyście jednak uwierzyli, że wsparcie nazizmu lub faszyzmu nie było moją intencją. Przepraszam - kaja się nastolatek.

RadioZET.pl/sport.pl