Niespodzianki nie było. Andrzej Kraśnicki pozostaje prezesem PKOl

Dominik Gołdyn
22.04.2017 14:09
AK
fot. PAP

Andrzej Kraśnicki został w sobotę ponownie wybrany prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Był jedynym kandydatem. Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego w Warszawie w głosowaniu tajnym opowiedziało się za nim 137 delegatów, jeden wstrzymał się.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kraśnicki funkcję tę pełni od 2010 roku. Zastąpił Piotra Nurowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Cztery lata temu również nie miał konkurenta.

Zobacz także

Początkowo jego kontrkandydatem miał być europoseł Ryszard Czarnecki, ale podczas swojego wystąpienia przed głosowaniem zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko.

Kim jest prezes PKOl?

Andrzej Kraśnicki urodził się 31 stycznia 1949 roku w Nidzicy. Uprawiał lekkoatletykę oraz piłkę ręczną. Był graczem AZS Poznań, a w latach 1965-1967 członkiem reprezentacji Polski juniorów i młodzieżowców. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (1971) i kilku szkół zarządzania biznesem.

Od ponad 20 lat jest prywatnym przedsiębiorcą. Posiada biegłą znajomość trzech języków obcych: niemieckiego, rosyjskiego i angielskiego. 1 stycznia 2003 roku objął stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu, które zajmował do 2005 roku.

2 października 2016 roku Kraśnicki po raz czwarty został wybrany na funkcję prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Pełni ją nieprzerwanie od 15 stycznia 2006 roku.

Jego pasją obok sportu jest ochrona środowiska. W 2002 roku otrzymał tytuł "Mecenasa Polskiej Ekologii" nadany przez jury Konkursu "Przyjaźni Środowisku", organizowanego pod patronatem prezydenta RP.

RadioZET.pl/PAP/DG