Zamknij

Himalaiści odznaczeni za akcję ratunkową na Nanga Parbat [ZDJĘCIA]

Maciej Walasek
10.06.2019 13:37
Himalaiści odznaczeni za akcję ratunkową na Nanga Parbat [ZDJĘCIA]
fot. PAP

Adam Bielecki, Denis Urubko i Piotr Tomala zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2 pod koniec stycznia 2018 roku brali udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Andrzej Duda przyznał takie samo odznaczenie Jarosławowi Botorowi, który również brał udział we wspomnianej akcji, ale nie mógł pojawić się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski zostanie mu wręczony przy innej okazji.

Duda podkreślił, że to uhonorowanie wspomnianej czwórki himalaistów jest w pełni zasłużone.

- Zawsze, kiedy człowiek jest gotowy zaryzykować, a w efekcie nawet oddać życie, by ratować drugą osobę, jest to postawa niezwykła - zaznaczył.

Prezydent zwrócił też uwagę na trudne warunki, jakie wówczas panowały na Nanga Parbat.

Tomasz Mackiewicz zginął na Nanga Parbat

Tomasz Mackiewicz i Elizabeth Revol zdobyli Nangę Parbat 25 stycznia 2018 roku. W drodze powrotnej doszło jednak do dramatu - Polak nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej i licznych odmrożeń. Nie był w stanie sam zejść, więc towarzysząca mu Francuzka wezwała pomoc. Sama zaczęła schodzić i została uratowana przez Adama Bieleckiego oraz Denisa Urubkę. Himalaistom niestety nie udało się dotrzeć do Mackiewicza, który pozostał na górze na wysokości ok. 7200 m. 

Himalaiści uratowali wówczas wyczerpaną Elisabeth Revol i sprowadzili ją do bazy z wysokości około 6100 m. Nie udało im się dotrzeć do towarzyszącego Francuzce Tomasza Mackiewicza.

RadioZET.pl/PAP/MW