Zamknij

Andrzej Bargiel zjechał na nartach ze szczytu Laila Peak

10.05.2021 15:41
Andrzej Bargiel
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Andrzej Bargiel przed południem polskiego czasu zdobył szczyt Laila Peak (6096 m) w Karakorum. Następnie wspólnie z Jedrzejem Baranowskim zjechał z niego na nartach - poinformował na Twitterze Everest Today.

Andrzej Bargiel ostatniego dnia kwietnia został pierwszym człowiekiem w historii, który zdobył samotnie dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m) w Karakorum i zjechał z niego na nartach. Po dziesięciu dniach od tego wydarzenia Polak poszedł za ciosem i dokonał kolejnego wyczynu. Tym razem wspólnie z towarzyszącym mu freerajdowcem Jędrzejem Baranowskim, rozpoczęli atak szczytowy na Laila Peak.

Plan zakładał atak szczytowy za kilka dni, ale wpływ na przyspieszenie decyzji miały warunki pogodowe, o czym poinformował Bargiel na Facebooku. Po godzinie 10 polskiego czasu Polacy byli już na szczycie i rozpoczęli zjazd.

Narciarz od siedmiu lat realizuje autorski projekt w górach najwyższych "Sunt Leones", którego celem jest zdobywanie wysokich szczytów w szybkim tempie, jeśli to możliwe w stylu alpejskim (bez zakładania obozów) i następnie zjazd. W 2013 roku w ten sposób zdobył Sziszapangmę (8013 m), rok później Manaslu (8156 m, obydwa w Himalajach), w 2015 roku Broad Peak (8051 m), położony tak jak K2 w Karakorum.

Andrzej Bargiel zjechał ze szczytu Laila Peak

Za zjazd z K2 został uhonorowany Kolosem podczas 21. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz "Adventurer of the year", nagrodą przyznawaną przez amerykańską redakcję czasopisma "National Geographic".

Laila Peak została zdobyta pierwszy raz w 1987 r. przez Włochów, a pionierskiego zjazdu na nartach dokonali Francuzi w 2018 r. W marcu w stylu alpejskim próbowali zdobyć szczyt Polacy: Janusz Gołąb, Marco Schwidergall i Bartek Ziemski, ale zagrożenie lawinowe uniemożliwiło realizację ambitnego planu.

RadioZET.pl/PAP