Zamknij

Amerykanie zbojkotują IO w Pekinie? Narasta spór na linii USA - Chiny

07.04.2021 18:29
Amerykanie mogą zbojkotować IO w Pekinie
fot. PAP/EPA

Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie w 200 22 roku mogą zostać zbojkotowane przez największe światowe mocarstwa, w tym Wielką Brytanię, Kanadę i Stany Zjednoczone. Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa taki scenariusz w związku z napiętą sytuacją w prowincji Xinjiang. Sam przywódca ma być niechętny tak drastycznym rozwiązaniom.

  • Stany Zjednoczone rozważają bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku
  • Sprawa dotyczy sytuacji w prowincji Xinjiang, gdzie - zdaniem USA - dochodzi o ludobójstwa ludności ujgurskiej
  • Żadne decyzje jeszcze nie zapadły; Joe Biden jest ponoć przeciwny takiemu rozwiązaniu

Igrzyska w Pekinie zostaną zbojkotowane? Dyskusja o bojkocie zaplanowanych na 4-20 lutego 2022 roku zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie rozgorzała wskutek wewnętrznych problemów w Stanach Zjednoczonych. Kilka dni temu Joe Biden wezwał ligę MLB (Major League Baseball) do przeniesienia Meczu Gwiazd z Atlanty w stanie Georgia, a powodem takiego apelu była zmiana prawa wyborczego, która - zdaniem prezydenta mocartswa - ogranicza wolność. W nowych regulacjach znalazł się m.in. zapis o konieczności okazania dowodu osobistego (lub innego dokumentu ze zdjęciem) podczas zdalnego głosowania.

"Jeśli prezydent decyduje się na taki głos w tak błahej sprawie, to jak powinien zachować się w przypadku łamania praw człowieka w Chinach" - zastanawiają się amerykańskie media, w tym n.in. CNBC.

USA zbojkotują ZIO w Pekinie?

Joe Biden, ale też przywódcy innych światowych potęg, takich jak Kanada czy Wielka Brytania, znaleźli się pod presją nałożoną ze strony organizacji chroniących prawa człowieka. Sprawa dotyczy sytuacji w prowincji Xinjiang w Chinach, gdzie - według raportu Departamentu Stanu - dochodzi do prześladowania muzułmańskich Ujgurów, a nawet do ludobójstwa. Miliony mieszkańców tego regionu mają być przetrzymywani i zmuszani do pracy w obozach.

Czy bojkot igrzysk w Pekinie jest realny? Na razie trwają prace nad wypracowaniem wspólnego stanowiska. - Musimy to rozważyć. Wypracowanie wspólnej strategii działania będzie w interesie naszych sojuszników i partnerów - powiedział Ned Price z Departamentu Stanu USA.

Jak przekonuje CNBC, Joe Biden nie jest przekonany do tak drastycznych kroków. Chodzi przede wszystkim o stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Chinami. Tamtejsza władza już zapowiedziała, że bojkot igrzysk będzie oznaczał konieczność nałożenia sankcji handlowych na Stany Zjednoczone i pozostałe kraje, które wezmą z nim udział.

RadioZET.pl/CNBC/Twitter