Zamknij

Zanardi walczy o życie. Papież Franciszek napisał list do sportowca

Maciej Walasek
24.06.2020 10:30
papież Franciszek pisze list do Zanardiego
fot. Twitter

Na środowej okładce „La Gazzetta dello Sport” znalazł się papież Franciszek, który pisze list do Alexa Zanardiego. – Uczyniłeś niepełnosprawność lekcją dla ludzkości – czytamy.

W ubiegłym tygodniu Alex Zanardi uległ ciężkiemu wypadkowi. Podczas wyścigu kolarskiego dla niepełnosprawnych, został potrącony przez ciężarówkę. Włoch doznał ciężkich urazów m.in. głowy i nadal walczy o życie w szpitalu.

Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.

- Postawiłem sobie za cel prowadzenie normalnego życia - powiedział Zanardi po wypadku w 2001 roku. - Dzisiaj mogę chodzić, pływać, jeździć na nartach - dodał kilka lat później. Brał nawet udział - i co więcej, ustanowił rekord - w słynnych zawodach Ironman, najtrudniejszym triathlonie na świecie.

Papież Franciszek pisze list do Alexa Zanardiego

Determinację Zanardiego podkreśla papież Franciszek. - Modlę się za ciebie. Poprzez sport udało ci się przekształcić niepełnosprawność w cnotę – napisał Argentyńczyk. Wypadek Zanardiego odbił się szerokim echem w mediach na całym świecie. Cierpienie sportowca dotknęło także Ojca Świętego, który za pośrednictwem „La Gazzetta dello Sport” napisał list do Włocha.

- Najdroższy Alessandro, twoja historia jest przykładem... - takimi słowami papież Franciszek rozpoczął list.

Jak przekazano w niedzielę w raporcie medycznym, Alex Zanardi wciąż jest intubowany i oddycha za pomocą respiratora.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/gazzetta.it