Zamknij

Alex Zanardi walczy o życie po wypadku

19.06.2020 21:25

Alex Zanardi, były kierowca F1 i złoty medalista paraolimpijski, jest w ciężkim stanie po kolizji drogowej podczas wyścigu zawodników niepełnosprawnych „Obiettivo Tricolor”. Włoch porusza się na wózku od czasu wypadku w 2001 r. na torze samochodowym, w którym stracił obydwie nogi.

Alex Zanardi walczy o życie
fot. BEAUTIFUL SPORTS/Oliver Kremer via www.imago-images.de/Imago Sport/EastNews

53-latek został przewieziony helikopterem do jednego ze szpitali w Toskanii, bo do wypadku doszło w okolicy Sieny. Według niepotwierdzonych informacji na Zanardiego poruszającego się na rowerze napędzanym rękoma najechała ciężarówka.

Wyścig „Obiettivo Tricolor” został zaplanowany jako wydarzenie, które miało symbolizować powrót do normalności po pandemii koronawirusa. Rozpoczął się na północy Włoch 12 czerwca, a przejazd przez cały kraj ma się zakończyć 28 czerwca w Santa María de Leuca w Apulii. Na starcie stanęło 50 paraolimpijczyków.

Alex Zanardi - życie, kariera, sukcesy

Zanardi zdobył w 2016 r. w Rio de Janeiro złoty medal igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike. Wywalczył także dwa złote i srebrny medal paraolimpiady w 2012 r. w Londynie.

Wypadkowi na torze uległ 15 września 2001 roku. Wówczas rywalizował w wyścigu w Niemczech w serii CART i zderzył się z innym pojazdem, gdy próbował wrócić na tor po wizycie w alei serwisowej. W wyniku odniesionych obrażeń lekarze musieli amputować mu obie nogi.

W Formule 1 ścigał się w latach 1991 - 1994 w barwach Jordana, Minardi i Lotusa.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP