Zamknij

Alex Zanardi przeszedł operację. Jest komunikat lekarzy

20.06.2020 10:52

Alex Zanardi, który w piątek został potrącony przez ciężarówkę podczas kolarskiego wyścigu zawodników niepełnosprawnych jest już po operacji. Jego stan lekarze określają jako „bardzo poważny”.

Alex Zanardi przeszedł operację
fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Według miejscowych mediów, poruszający się rowerem ręcznym (w 2001 roku uległ wypadkowi na torze samochodowym, w którym stracił obydwie nogi) 53-letni Zanardi doznał ciężkich obrażeń głowy. W piątek późnym wieczorem przeprowadzono operację neurochirurgiczną i szczękowo-twarzową. Pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii.

- Jego stan jest bardzo poważny – poinformowała klinika w oświadczeniu.

Alex Zanardi: Dramatyczny wypadek legendy F1

Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor”. Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych. Zanardi był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i “rozbił na ciężarówce”. Kierowca tego pojazdu próbował jeszcze skręcić, ale nie zdołał uniknąć wypadku.

- Zderzenie było straszne – stwierdził włoski trener niepełnosprawnych kolarzy Mario Valentini na łamach gazety “Corriere della Sera”.

W Formule 1 Zanardi startował – z przerwą - w latach 1991-1999, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 roku.

Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.

- Postawiłem sobie za cel prowadzenie normalnego życia - powiedział Zanardi po wypadku w 2001 roku. - Dzisiaj mogę chodzić, pływać, jeździć na nartach - dodał kilka lat później. Brał nawet udział i co więcej, ustanowił rekord w słynnych zawodach Ironman, najtrudniejszym triathlonie na świecie.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP