Zamknij

Alex Zanardi przeszedł operację. Jest komunikat lekarzy

20.06.2020 10:52
Alex Zanardi przeszedł operację
fot. ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Alex Zanardi, który w piątek został potrącony przez ciężarówkę podczas kolarskiego wyścigu zawodników niepełnosprawnych jest już po operacji. Jego stan lekarze określają jako „bardzo poważny”.

Według miejscowych mediów, poruszający się rowerem ręcznym (w 2001 roku uległ wypadkowi na torze samochodowym, w którym stracił obydwie nogi) 53-letni Zanardi doznał ciężkich obrażeń głowy. W piątek późnym wieczorem przeprowadzono operację neurochirurgiczną i szczękowo-twarzową. Pacjent przebywa na oddziale intensywnej terapii.

- Jego stan jest bardzo poważny – poinformowała klinika w oświadczeniu.

Alex Zanardi: Dramatyczny wypadek legendy F1

Do wypadku doszło podczas zawodów „Obiettivo Tricolor”. Impreza, w formie sztafety przemierzającej Włochy z północy na południe, ma za zadanie promocję sportu niepełnosprawnych. Zanardi był jej inicjatorem i jednym z 50 uczestników. Zdaniem świadków, w pewnym momencie, na niebezpiecznym zjeździe, stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i “rozbił na ciężarówce”. Kierowca tego pojazdu próbował jeszcze skręcić, ale nie zdołał uniknąć wypadku.

- Zderzenie było straszne – stwierdził włoski trener niepełnosprawnych kolarzy Mario Valentini na łamach gazety “Corriere della Sera”.

W Formule 1 Zanardi startował – z przerwą - w latach 1991-1999, a jego najlepszym miejscem było szóste w Grand Prix Brazylii w 1993 roku.

Po wypadku na torze w Niemczech, w którym stracił nogi, zaczął rywalizować ze sportowcami niepełnosprawnymi. Zdobył w 2012 i 2016 roku cztery złote i dwa srebrne medale igrzysk paraolimpijskich w jeździe na rowerze typu handbike.

- Postawiłem sobie za cel prowadzenie normalnego życia - powiedział Zanardi po wypadku w 2001 roku. - Dzisiaj mogę chodzić, pływać, jeździć na nartach - dodał kilka lat później. Brał nawet udział i co więcej, ustanowił rekord w słynnych zawodach Ironman, najtrudniejszym triathlonie na świecie.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/PAP